משכנתא הפוכה: הגיע הזמן שהבית שלכם יעבוד בשבילכם

 

פעם היה נהוג לומר שהעולם שייך לצעירים. האמת היא שאם תשאלו אנשים שכבר חצו את גיל 60, רבים מהם יגידו לכם שזה ממש לא נכון. עכשיו, כשהילדים פרחו מהקן ומרוץ החיים קצת נרגע, הם סוף סוף מתפנים להגשים חלומות. הם טסים לחו"ל, הם מבלים בבתי מלון בארץ, הם חיים את החיים וחלקם גם מתפנה לחשוב, איך ניתן לעזור כלכלית לילדים ולנכדים.

 

לפי השנתון הסטטיסטי לשנת 2017, יותר מ-1.3 מיליון ישראלים עברו את גיל 60, ולרובם יש נכס בבעלותם. במשך שנים ארוכות הם שילמו משכנתא, ובסופו של דבר הגיעו אל המנוחה ואל הנחלה. העובדה הזאת היא לא סתם עובדה יבשה שנכנסת לעוד רשימה סטטיסטית, בעלות זו היא גם המפתח שלהם לתכנן את העתיד בדיוק כפי שהם רוצים אותו.

 

זה המקום להזכיר שקצבת הזקנה בישראל נמוכה מאוד. נכון ל-1.1.2021, סכום הקצבה הבסיסית החודשית ליחיד הוא 1,558 ₪. סכום הקצבה הבסיסית לזוג אינו כפול, אלא עומד על 2,342 ₪. סכום זה לא מספיק להישרדות יומיומית, כך שוודאי שהוא לא יכול להוות מקור כספי להגשמת חלומות או אפילו למימון הוצאות גדולות שאינן מותרות.

 

עבור חלק ניכר מהישראלים גם הגמלה שהם מקבלים לאחר שחסכו לפנסיה אינה ממש גבוהה. לכן, עבור בני 60 פלוס אשר יש ברשותם נכס והם כבר לא משלמים משכנתא, עצם קיומה של הדירה הוא יתרון עצום. נכס זה, הוא למעשה האמצעי שיכול לאפשר להם לשמר את איכות החיים שהם הורגלו אליה כשהיו צעירים בגיל העבודה, או לממן את התוכניות הגדולות שלהם – ולא משנה אם מדובר במעבר לדיור מוגן, מימון טיפול רפואי יקר, נסיעה לחו"ל, שיפוץ הבית, מימון חתונה לילד או הקמת בריכת שחייה בחצר.

 

משכנתא הפוכה: מה זה אומר?

אם גם לכם יש חלומות להגשים או שחיפשתם את הדרך איך לממן את ההוצאות הגדולות, כדאי שתדעו שהדרך לשם עוברת דרך משכנתא הפוכה.

 

משכנתא הפוכה בחברת כלל ביטוח ופיננסים מאפשרת לכם לעשות שימוש בחלק משווי הבית שלכם על מנת לממש את התוכניות שאין לכם תמיד כסף נזיל עבורן. הנכס שלכם למעשה משמש עבורכם מקור הכנסה נוסף – אבל אל חשש, אתם יכולים להמשיך לגור בו- אתם לא מוכרים אותו והוא נשאר בבעלותכם.

 

במילים אחרות, משכנתא הפוכה לבני 60 פלוס היא הלוואה לכל מטרה שניתנת תמורת שעבוד דירת המגורים – ואחד היתרונות המפתיעים שלה הוא שאין בגינה החזרים חודשיים. את ההלוואה אפשר לקבל כסכום חד פעמי או למשוך אותה בכמה חלקים. את ההלוואה יש לפרוע כאשר הבעלים (או היורשים) מוכרים את הבית או עד שנה ממועד פטירת אחרון הלווים. אפשר גם לפרוע אותה במהלך חיי ההלוואה, בכל עת וללא קנסות.  הריבית הנצברת על סכום הקרן שניטלה מתווספת לסכום ההלוואה, ומשולמת בעת החזר ההלוואה (אך אפשר גם לשלם אותה מדי חודש).

 

מה שכדאי לדעת הוא שסכום ההלוואה שאפשר לקבל הולך ועולה עם הגיל, והוא תלוי בגילו של הצעיר מבין הלווים (כשמדובר בזוג). בגיל 60 אפשר ללוות 15% מערך הבית, ואילו בגיל 90 ומעלה אפשר ללוות 50% מערך הבית.

 

בשורה התחתונה, משכנתא הפוכה כשמה כן היא. בשלב כלשהו בחיים מגיע הרגע שצריך להתחיל לחשוב הפוך – ואם במשך כל החיים עבדנו כדי שיהיה לנו בית, הגיע הזמן שהבית יתחיל לעבוד בשבילנו.

 

*אין לראות באמור, הצעה או ייעוץ למתן אשראי מכל סוג שהוא. המידע בפרסום זה עדכני למועד פרסומו לראשונה.  מתן ההלוואה הינו בכפוף לשיקול דעתה הבלעדי של החברה בהתאם לנהליה, כפי שנקבעים מעת לעת וכפי שיהיו במועד נטילת ההלוואה בפועל והכל בהתאם להוראות הסכם ההלוואה והוראות כל דין. קבלת ההלוואה כרוכה בתשלום עמלות והוצאות כמפורט במסמכי ההלוואה. אי עמידה בפרעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים ולהליכי הוצאה לפועל

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter