לוקחים משכנתא? אלו ביטוחי דירה עומדים על הפרק?

 

 

רכישת דירה היא עסק רציני ויקר. מחירי הנדל"ן בישראל גבוהים מאוד, וכדי לרכוש דירה רוב הקונים חייבים להיעזר במשכנתא, ולעיתים  משכנתא גדולה. משכנתא, כידוע, היא הלוואה שניתנת לרוכשי דירות, כדי לאפשר להם לממן את העסקה. במטרה לקבל את המשכנתא הנדרשת, רוכשי הדירות משעבדים לבנק את הנכס.

 

הגוף המלווה, דואג שבמקרה של קטסטרופה כזו או אחרת, יהיה ניתן להשיב את החוב. לכן, הלווים נדרשים לרכוש ביטוח חיים וביטוח מבנה. ביטוח המבנה, מבטיח לבנק שיהיה כיסוי, במקרה שנגרם נזק למבנה של הדירה, המשועבדת לבנק.

אמנם, לבנקים ולגופים הנותנים משכנתאות, יש זכות חוקית לדרוש ביטוח משכנתא מהלווים, אך הם אינם חייבים להצטרף לחברת הביטוח המוצעת על-ידי הבנק, ולעיתים זו דווקא החלופה הפחות משתלמת.

 

ביטוחי משכנתא ניתן לרכוש באופן עצמאי בחברות הביטוח. כך למשל, כלל ביטוח ופיננסים, מציעה פוליסת מבנה לבעלי משכנתא , המחויבים לבטח את מבנה הדירה. פוליסה זו כוללת סעיף שעבוד לטובת הבנק, ומהווה עבורו בטוחה למקרה שנגרם נזק לנכס. היא מאפשרת לבטח את מבנה הדירה בערך כינון מלא.

 

הכיסויים הכלולים בפוליסה מגוונים ומותאמים גם לתרחישים, שלרוב אנו לא מעלים בדעתנו. מדובר בכיסוי לאובדן או נזק שנגרם כתוצאה מרעידת אדמה, לרבות צונאמי, שנוצר כתוצאה מרעידת אדמה, שיטפון, הצפה ממקור חיצוני, אש, ברק ורעם, התקהלות אסורה, התפרעות, מגע או התנגשות של כלי רכב בדירה, התפוצצות או התקלחות, רוחות במהירות של יותר מ-30 קשר, לרבות גשם או ברד שירד באותה עת (למעט דליפת מי גשם מבעד לקירות או לתקרה או ספיגתם בהם). כמו כן, ניתן כיסוי לאובדן או נזק, הנגרם מסיכוני מים ונוזלים אחרים, באמצעות שרברב שבהסדר עם כלל ביטוח ופיננסים וכן קיים כיסוי לנזקי צד ג'.

 

חשוב להבהיר, כי הכוונה במונח "דירה" היא לכל המבנה של הדירה או הבית, לרבות מרפסות, צנרות (כולל צנרת גז), מתקני ביוב, מתקני הסקה, מערכות מיזוג אוויר, דוודים, מערכות סולאריות לחימום מים, שערים וגדרות השייכים לדירה וכל החלקים הקבועים של הדירה או המחוברים אליה חיבור של קבע. ככל שהדירה נמצאת בבית משותף, היא כוללת גם את חלקם של המבוטחים ברכוש המשותף של הבית המשותף וכן את המחסן הצמוד לדירה.

 

אפשרות נוספות העומדת ללקוחות, היא רכישת פוליסת ביטוח רחבה יותר, הכוללת כיסוי לתכולת הדירה וכן אפשרות לרכישת כיסויים נוספים. עבור לקוחות המעוניינים בפוליסה רחבה, כאמור, הכוללת גם כיסוי לתכולה, כלל ביטוח ופיננסים מציעה את פוליסת "כלל ראשון לביטוח בטוח", אשר גם במסגרתה ניתן לרשום שעבוד לטובת הבנק, בגין ביטוח המבנה.

לסיכום, במידה שהנכם רוכשים דירה ונוטלים משכנתא, אתם מחויבים לדאוג בנוסף לביטוח הדירה עבור הבנק. אנו מציעים לכם להשקיע זמן ומאמץ, לברור ובחירת הביטוח המשתלם לכם ביותר מבחינת הכיסויים והעלויות.

 

האמור בעמוד זה אינו ממצה ואין ללמוד ממנו על תנאי הפוליסה המלאים לרבות הכיסויים ההחרגות, סכומי הביטוח וגבולות האחריות. למידע נוסף מומלץ לעיין בנוסח הפוליסה המלא, הוא הנוסח המחייב.

 

 

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter