מתחילים עבודה חדשה? כדאי שתהיה לכם קרן השתלמות

 

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון יעיל ושימושי, אבל היכרותם של רבים עם הנושא מוגבלת. לכן, לעתים קרובות, בעת הקבלה לעבודה, שאלת ההפקדות לקרן השתלמות כחלק מתנאי ההעסקה כלל לא עולה על השולחן – וחבל.

 

בישראל אמנם אין חובה על המעסיק לפתוח קרן השתלמות לעובדים, אבל יש מקומות עבודה רבים שבהם זה נהוג – לעתים מכוח הסכם קיבוצי ולעתים מסיבות אחרות. עבור מי שמתחיל לעבוד כשכיר במקום עבודה שבו קרן השתלמות אינה חלק אינטגרלי מתנאי ההעסקה, כדאי מאוד לבקש אותה בשל היתרונות הגלומים בה. הנה כמה פרטים שכדאי להכיר:

 

קרן השתלמות היא למעשה קופת חיסכון לעובדים, אך לא חיסכון לפנסיה אלא חיסכון לטווח בינוני. משך ההפקדות המינימלי עומד על 6 שנים. 

 

היתרון הגדול והייחודי של קרן ההשתלמות, כאפיק חיסכון לטווח בינוני, הוא הפטור ממס. הכוונה היא שהסכומים והרווחים שנצברים בקרן ההשתלמות פטורים ממס הכנסה כאשר הם עומדים במספר תנאים: הם נפדים לאחר 6 שנים (או 3 שנים במקרים מסוימים) והם לא עוברים תקרה מסוימת.

 

בניגוד לעצמאים, אשר מפרישים את כל הסכום בעצמם, שכירים נהנים מכך שגם הם וגם המעסיק שלהם מפרישים לקרן. לכן, קשה שלא להפריז בחשיבותה של קרן השתלמות לשכירים.

כדי ליהנות מהטבת המס, העובד יכול להפריש לכל היותר 2.5% משכרו, והמעסיק 7.5%. כמובן שאפשר להפריש גם יותר, אבל על הסכום העודף לא תהיה הטבת מס.

 

עוד מידע חשוב על קרן ההשתלמות:

  • לעובד יש אפשרות לבחור היכן תיפתח קרן ההשתלמות שלו. גם בתוך הקרן ניתן לבחור את המסלול הרצוי והמתאים.
  • הקרן נפתחת על שם העובד, וגם כאשר הוא מפסיק לעבוד במקום העבודה, הכספים שייכים אך ורק לו.
  • במידה שלא מופקדים יותר כספים לקרן ההשתלמות, הכספים שנצברו ממשיכים לצבור ותק וריביות.
  • הוותק מתחיל להיצבר החל מההפקדה הראשונה.
  • מי שלא יודע אם יש לו קרן השתלמות, או לחילופין יודע שבעבר נפתחה עבורו קרן השתלמות אך אינו זוכר איפה, יכול לבדוק זאת באתר הר הכסף של משרד האוצר.

מה לגבי עובדי קבלן או עובדים עצמאים?

בעידן הנוכחי יש צורות העסקה וצורות תעסוקה מגוונת, ולא כל העובדים נכנסים להגדרה המדויקת של עובד שכיר במקום עבודה אחד. החוק מתייחס גם לכך:

  • במקום עבודה שבו המעסיק חייב להפריש כספים לקרן השתלמות עבור עובדיו השכירים, עובדי הקבלן זכאים גם הם ליהנות מקרן השתלמות לאחר פרק זמן מסוים.
  • עובד שכיר שהוא גם עצמאי (עוסק מורשה או עוסק פטור), יכול לפתוח קרן השתלמות לעצמאים בכפוף להצגת אסמכתאות להיותו עוסק מורשה או עוסק פטור.
  • אם אדם מועסק כשכיר בשני מקומות עבודה, ההפקדה צריכה להיות לשתי קרנות השתלמות שונות (אין אפשרות ששני מקומות עבודה יפקידו לאותה קרן השתלמות). עם זאת, שתי הקרנות יכולות להיות באותה חברה.

בשורה התחתונה, קרן השתלמות היא אפיק חיסכון אידיאלי לטווח בינוני עבור שכירים, ולא בכדי עובדים רבים לא מוותרים עליה. בעת הבחירה במקום עבודה, חשוב לברר אם קרן השתלמות כלולה בהצעה של המעביד ולהכניס את הנושא למכלול השיקולים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter