מה חשוב לבדוק כשאתם בודקים כיסויי ביטוח רכב?

מה חשוב לבדוק כשאתם בודקים כיסויי ביטוח רכב?

מכירים את זה שאתם קונים משהו בלי לבדוק אותו, ורק אחרי כמה חודשים כשאתם פותחים אותו אתם מגלים שזה לא בדיוק מה שחשבתם וזה לא מתאים למה שאתם צריכים? אם מדובר בחולצה או בנעליים, זה לא נורא. כשמדובר בביטוח רכב, זה הרבה פחות נעים.

 

לא נעים להיקלע לתאונה באמצע כביש מהיר, ולהיתקע בלי הסעה מהמקום. לא נעים להיתבע על ידי צד שלישי ולהתמודד עם הוצאות משפטיות בסכומים גבוהים. לא נעים להיות בטוחים שאתם מכוסים מפני הסכנות השונות, וברגע האמת לגלות שלא...

 

לכן, כשאתם עושים ביטוח רכב, חשוב שתבינו למה אתם זכאים במקרה של תאונה או גניבה. כיסויי ביטוח רכב הם כיסויים מגוונים שאמורים לתת לכם מענה במגוון סיטואציות – החל מפגיעה פיזית ברכב או ברכוש שלכם, דרך נזק שאתם עלולים לגרום לצד ג' ועד גניבת הרכב שלכם או אפילו נזקים כתוצאה מהצפה ושיטפון.

 

מי הנהגים המכוסים?

 

ראשית, עד כמה שזה נשמע מובן מאליו, אתם צריכים לוודא שמי שנוהג ברכב בכלל מכוסה בפוליסה. 

אם נהג צעיר מצטרף לבני המשפחה שנוהגים ברכב, צריך כמובן להרחיב את הכיסוי בפוליסה כדי שהוא יהיה מכוסה. בנוסף, במשפחה שיש בה נהגים צעירים ושני רכבים, יכול לקרות מצב שרק רכב אחד מבוטח לנהג צעיר. 

 

כדאי גם לוודא שאתם לא משלמים סתם על נהג צעיר. חישוב דמי הביטוח נעשה לפי מדרגות גיל. בדקו אם אתם יכולים לעדכן את מדרגת הגיל בפוליסה ולהביא להוזלת המחיר.

 

איזה ביטוח יש לכם ומה הוא מכסה?

 

אם אתם מבוטחים רק בביטוח חובה, הכיסויים שלכם כמובן מוגבלים. במקרה של תאונה, יהיה כיסוי לנזקי גוף לנהג, לנוסעים או להולכי רגל. נזק לרכוש שלכם (הרכב עצמו) ו/או לרכושו של אדם אחר לא יהיה מכוסה. פוליסת החובה תקנית ואין מקום רב מדי לטעות.

 

אולם, אם אינכם מסתפקים בביטוח חובה  השאלה היא אם יש לכם ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'. ביטוח צד ג' מכסה אתכם רק מפני נזק שרכבכם גרם לרכושו של אדם אחר. לעומת זאת, בביטוח המקיף יש לכם בנוסף כיסוי מפני נזקים שיגרמו לרכב שלכם, בין אם אתם גרמתם להם ובין אם צד ג' גרם להם, כתוצאה מאירועים שונים המפורטים בפוליסה כגון תאונה, גניבת הרכב, נזקי אש, ברקים, התהפכות, גניבה או ניסיון גניבה, שיטפון וסערה.

 

ביטוח מקיף בדרך כלל כולל גם הרחבה לכיסוי הוצאות משפטיות במקרה של תביעה.

 

אולם, יש גם הרחבות נוספות. כדי שהביטוח המקיף יהיה עוד יותר מקיף, ניתן לרכוש ו/או לקבל הרחבות נוספות לכיסוי. כדאי שתוודאו מה כוללות ההרחבות. כך למשל, אולי נדמה לכם שברגע שביטחתם את הרכב בביטוח מקיף, תקבלו הסעה במונית ממקום התאונה. האם הפרט הזה אכן מופיע בפוליסה? כל הפרטים האלה הם פרטים שצריכים להיות מוסדרים מראש – ואם לא תוודאו שהם מופיעים, אתם עלולים להיות מופתעים לרעה ברגע האמת.

 

שימו לב להרחבות ולכתבי השירות שהפוליסה שלכם כוללת, ובדקו אם כל מה שהייתם רוצים לדאוג לו, אכן מכוסה. הנה כמה דוגמאות לכיסויים ששווה לבדוק אם הם קיימים:

 

  • שירותי דרך וגרירה: בדקו אם רכשתם כתב שירות לשירותי דרך וגרירה, ואם כן – מה הוא כולל.
  • רכב חלופי: בדקו אם תקבלו רכב חלופי במקרה של גניבה או תאונה. בסופו של דבר, אם אין לכם יכולת להשתמש ברכב שלכם, רכב חלופי יכול להיות קריטי עבורכם.
  • הסעה ממקום התאונה: בדקו אם תקבלו הסעה ממקום התאונה בעת הצורך.
  • החלפת גלגל: בדקו אם יש לכם חבילת שירותי דרך שכוללת גם החלפת גלגל.
  • הרחבת גבול אחריות: גבול האחריות שהביטוח מכסה מוגבל לסכום מסוים, אבל אפשר להרחיב אותו. אם הסעיף הזה חשוב לכם, בדקו במה זה כרוך מבחינתכם. עניין זה חשוב במיוחד ביחס לביטוח צד ג'.
  • כיסוי שבר שמשות וכיסוי לפנסים ומראות צד

 

בשורה התחתונה, כיסויים שלא וידאתם שקיימים בביטוח הרכב שלכם אולי אינם קיימים. ייתכן גם שהכיסוי הקיים הוא לא המירבי. לא כדאי לגלות את זה בדיוק ברגע שאתם ממש צריכים אותם. כשמדובר בביטוח רכב, שווה לבדוק מה כוללת הפוליסה שלכם מבעוד מועד.

 

*האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter