5 עצות לבחירה משתלמת של ביטוח רכב

5 עצות לבחירה משתלמת של ביטוח רכב

שפע אפשרויות בחירה עומדות בפני נהג המעוניין לרכוש ביטוח רכב, אבל האתגר הוא לבחור בביטוח המשתלם ביותר. כשמדובר בביטוח, הבחירה המשתלמת היא לאו דווקא הכי זולה. בסופו של דבר, מה שחשוב הוא לשלם את הסכום ההוגן ביותר עבור הכיסוי המתאים ביותר, כך שברגע האמת לא יקרה מצב שתמצאו את עצמכם מופתעים וחסרי אונים.

 

רבים מאיתנו יכולים להשקיע שעות בסקר מחירים לפני קניית סמארטפון חדש או בהשוואה מדוקדקת לפני קניית טלוויזיה, אבל לא משקיעים חצי שעה בבחירה נכונה של ביטוח הרכב. זאת, למרות שמדובר בהוצאה משמעותית וקבועה, שנועדה להבטיח לנו שקט נפשי וכלכלי ברגעים קשים ובלתי צפויים שעלולים לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו. נכון, קריאת האותיות הקטנות יכולה להיות מעייפת, אבל כשמדובר בביטוח בכלל, ובביטוח רכב בפרט, לא כדאי להתעצל.

 

מחיר הביטוח מושפע ממרכיבים רבים. כך למשל, ממספר הנהגים הנוהגים ברכב, וותק הנהגים, מספר התביעות הקודמות ועוד. הפוליסה כוללת סעיפים רבים, שבזמן אמת יש להם חשיבות רבה, החל מגובה ההשתתפות העצמית ועד קבלת רכב חלופי מחברת הביטוח.

 

אז איך תבחרו את ביטוח הרכב המשתלם עבורכם? קבלו 5 עצות:

 

  1. ביטוח חובה או ביטוח מקיף? איזה ביטוח אתם צריכים?

כדאי לזכור כי ביטוח רכב מורכב למעשה מכמה ביטוחים:

 

ביטוח חובה ביטוח זה כשמו כן הוא. החוק מחייב כל נהג להיות מבוטח בביטוח חובה לרכב, אשר מכסה מפני נזק גוף לכל מי שעשוי להיפגע משימוש ברכב המבוטח: הנהג, נוסעים נוספים שנמצאים ברכבו, וגם נהגים ומשתמשי דרך אחרים, לרבות הולכי רגל.

 

ביטוח מקיף ביטוח זה מספק לבעל הפוליסה כיסוי במקרה של נזק או אובדן לרכב, וכן כיסוי לנזק שנגרם על ידי הרכב לרכוש של צד שלישי.

 

ביטוח צד ג' ביטוח שמספק כיסוי ביטוחי בעבור פגיעה שנגרמה לרכוש הצד השלישי בלבד. רכבו של המבוטח אינו זוכה לכיסוי במקרה זה.
כדי לבחור בביטוח המשתלם ביותר עבורכם, עליכם להתחשב, בין היתר, בגיל הרכב ובערך שלו. אם הרכב שלכם ישן וערכו נמוך, ייתכן שעדיף לכם לעשות רק ביטוח חובה וצד ג', משום שההוצאה על ביטוח מקיף תהיה גבוהה ולא פרופורציונלית לערך הרכב שאתם רוצים לבטח.

 

  1. התאמה אישית לנהג זהיר

אם אתם נהגים ותיקים והוכחתם את עצמכם כנהגים זהירים, תוכלו בדרך כלל ליהנות מהנחה – במיוחד אם אין לכם תביעות בשנים האחרונות. בכל השוואת ביטוח רכב, חשוב להביא בחשבון גם את הנושא הזה.

 

  1. התאמה למספר הנהגים ולוותק הנהגים

אין דין נהג ותיק שהוא גם נהג יחיד, כדין נהג צעיר שחולק את הרכב עם מספר נהגים נוספים שעושים שימוש ברכב. מן הסתם, מחיר הביטוח נקבע על פי מספר פרמטרים, ביניהם גיל הנהגים הנוהגים ברכב והוותק שלהם. במידה ועושים שימוש ברכב מספר נהגים מצומצם (אפשרי עד 2 או 3 נהגים ברוב חברות הביטוח),  ייתכן ועדיף לכם לבטח את ביטוח המקיף או הצד השלישי בכיסוי מסוג נהג נקוב, לפיו רק האנשים המפורטים בפרטי הזיהוי שלהם בפוליסה רשאים לעשות שימוש ברכב. ככלל, פוליסה עם כיסוי מסוג נהג נקוב, זולה יותר מאשר פוליסה עם כיסוי כל  נהג. לעומת זאת, במידה ועושים מספר רב יותר של נהגים שימוש ברכב, כנראה שתידרש לעשות ביטוח עם כיסוי "כל נהג" אשר מאפשר לכל נהג ממדרגת הגיל שנבחרה בפוליסה לנהוג ברכב ולהיות מכוסה.

 

  1. נוסעים מעט? קבלו הנחה על קילומטראז' נמוך

אם אתם נוסעים מעט, אין סיבה שתשלמו כמו נהג שנוסע מאות קילומטרים בשבוע. יש תוכניות ביטוח רכב שמעניקות הנחה בהתאם לקילומטראז', כמו למשל כלל מטראז'. פוליסת ביטוח רכב זו של כלל ביטוח ופיננסים מעניקה הנחה מדורגת, שעולה ככל שמספר הקילומטרים יורד. כך למשל, מי שנוסע עד 12,000 ק"מ בשנה מקבל הנחה של עד 5%. לנהגים טובים, כלל BEHEVA, מעניק הנחה נוספת בכל חודש מחדש בהתאם לאיכות הנהיגה וכמות הנסועה.

 

  1. השתתפות עצמית

בדקו מה גובה ההשתתפות העצמית שאתם נדרשים לשלם במקרה של תאונה, והאם תקבלו הנחה בעלות ההשתתפות העצמית אם תבחרו לתקן את הנזק במוסך הנמצא בהסדר עם חברת הביטוח.

ההשתתפות העצמית היא מרכיב שלפעמים אפשר לשחק איתו בהתאם למאפיינים שלכם כנהגים. נהגים שממעטים לתבוע את הביטוח, יכולים להעדיף השתתפות עצמית גבוהה ופוליסה זולה יותר, וילו משפחות עם נהגים חדשים, המועדים יותר לביצוע תאונות, יכולות להעדיף פוליסה עם השתתפות עצמית נמוכה.

 

בשורה התחתונה: כך מרכיבים את הפאזל של ביטוח רכב משתלם

 

בחירת ביטוח הרכב המשתלם ביותר עבורכם מתבססת על מכלול של מרכיבים, ביניהם, גיל הרכב, גיל הנהג, וותק הנהג, היסטוריית הנהג ועוד. לפני בחירה בביטוח רכב חדש או חידוש ביטוח רכב, מומלץ לבדוק את כל המרכיבים, ובכל פעם מחדש להתאים את ביטוח הרכב למצב המבוטח והרכב, באותו רגע. כך תוכלו להיות בטוחים שמצאתם את ביטוח הרכב המשתלם עבורכם בכל שנה מחדש.

 

*האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית.

 

 

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter