ביטוח רכב לנהג חדש ולנהג צעיר - מה חשוב שתדעו?

חדשים על הכביש? מה חשוב שתדעו על ביטוח רכב לנהג חדש ולנהג צעיר

ביטוח רכב הוא מסוג הביטוחים שאנחנו לא מרשים לעצמנו לוותר עליהם, ולא מדובר רק בביטוח חובה, שאותו אנחנו חייבים לרכוש. גם ביטוח צד ג' וביטוח מקיף הם ביטוחים שרובנו מעדיפים להצטייד בהם. כשמדובר בנהג חדש או צעיר, כמובן שהצורך גדל שבעתיים.

 

לפי החוק, ניתן להתחיל לנהוג ברכב במסגרת שיעורי נהיגה החל מגיל 16.5, וניתן לגשת למבחן מעשי החל מגיל 16 ו-9 חודשים. מכאן, שנהגים חדשים הם בדרך כלל גם נהגים צעירים, אפילו צעירים מאוד. עוד בטרם הגיעו לגיל 18, הם כבר אוחזים בהגה ואמורים לדעת להסתדר בג'ונגל של כבישי ישראל.

 

מה ההבדל בין נהג חדש לבין נהג צעיר?

 

  • נהג חדש כל נהג הנמצא בתקופה של שנתיים מיום קבלת הרישיון.
  • נהג צעיר נהג שטרם מלאו לו 24 שנים. על נהג חדש צעיר , קיימת חובת ליווי של חצי שנה, והוא מוגבל במספר הנוסעים שבאפשרותו להסיע ברכב.

 

במילים אחרות, נהג שקיבל רישיון בגיל 25, לא מוגדר נהג צעיר אבל כן מוגדר נהג חדש עד גיל 27.

מהמחקרים עולה כי נהגים צעירים ונהגים חדשים מעורבים יותר בתאונות דרכים, בשל השילוב בין חוסר ניסיון, נטייה לקחת יותר סיכונים בגיל צעיר וסיבות נוספות.

לכן, מטבע הדברים, ביטוח רכב לנהג חדש או לנהג צעיר הוא ביטוח יקר יותר מביטוח לנהג ותיק. קיים קשר ישיר בין גילו של הנהג וותק הנהיגה שלו לבין גובה הפרמיה.

 

ביטוח רכב לנהג חדש וצעיר – האם אפשר להוזיל אותו?

כמובן, כשאנחנו מדברים על ביטוח לנהג חדש או נהג צעיר, ההמלצה היא לרכוש לא רק ביטוח חובה אלא גם ביטוח מקיף, כך תהיו מכוסים במקרה שהנהג החדש או הנהג צעיר יגרום נזק לרכב שלכם ו/או לרכוש של אדם אחר.

המלצה נוספת היא לאפשר לנהג החדש או הצעיר לנהוג כמה שיותר, ורצוי גם בתנאים לא אופטימליים, יחד עם מלווה. החוק מחייב ליווי לנהג חדש צעיר למשך חצי שנה, אבל בסופו של דבר אין כמו ניסיון כדי לדעת להתמודד עם מצבים לא צפויים. לכן, כדאי לנהג חדש ולנהג צעיר לבלות כמה שיותר זמן על ההגה בלוויית נהג מנוסה.

 

בישראל, כידוע, רבים מהנהגים הצעירים ו/או הנהגים החדשים הם חיילים. הם מגיעים הביתה פעם בשבועיים שלושה ליום-יומיים. ההורים מצדם מעוניינים כמובן לאפשר להם לנהוג ברכב שלהם כשהם מגיעים הביתה, אך מצד שני לא מעוניינים לשלם כל השנה על ביטוח יקר לנהג חדש או צעיר, עבור שימוש של ימים ספורים בשנה.

 

אחד הפתרונות הוא ביטוח נהג זמני. כך למשל, בחברת כלל ביטוח ופיננסים מציעים למבוטחי החברה שיש להם ביטוח מקיף לרכב פרטי, לרכוש ביטוח זמני לכל נהג, כולל לנהג חדש וצעיר. מדובר בפתרון זול והוא מספק כיסוי ל-3 ימים עד שבוע, כך שגם אם החייל או החיילת יוצאים לרגילה ולא לסופ"ש – הם יהיו מכוסים.  

 

הפתרון הזה הוא פתרון גמיש מאוד שמותאם לאורח החיים הישראלי ולוקח בחשבון את צרכי המבוטחים. היתרון הנוסף הוא האפשרות להפעיל אותו באופן עצמאי באתר החברה או בטלפון. אפשר גם להאריך ולקצר את ימי הביטוח, בהתאם לצורך.

 

 

*האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter