ביטוחי חבויות לעסק - מה חשוב לדעת?

 

התמודדות עם תביעה שהוגשה נגדכם ע"י עובדים או לקוחות שלכם אינה פשוטה – הן מבחינה רגשית והן מבחינה כלכלית. מדובר בתביעה הכרוכה בתשלום לא מבוטל של הוצאות משפט, וייתכן שגם בפיצוי לתובעים.

 

כבעלי עסק, המעניקים שירותים כאלה ואחרים, לא מן הנמנע שכתוצאה משימוש במוצר או בשירות שלכם, עלול להיגרם נזק. מן הסתם, הנזק הזה לא נגרם בזדון, הוא עלול להיות תוצאה של שימוש שגוי במוצר, תקלה טכנית ועוד. אולם, בשל כך, אתם עלולים לעמוד בפני תביעה.

 

משכך, בין אם הנכם בעלי משרד עו"ד, מספרה או מפעל יצרני-– ביטוחי חבויות לעסק הם ביטוחים הכרחיים עבורכם. זאת משום שהעסק שלכם עלול לחשוף אתכם לתביעות מצד גורמים שונים, החל מהעובדים שלכם, דרך לקוחות ועד צד שלישי. ביטוחי חבויות יעניק לכם כיסויים במצבים שונים, שסביר להניח שאינכם מעלים בדעתכם.

 

ביטוחי חבויות לעסק – מי, מה ולמה?

 

כאשר עוסקים בביטוח חבויות, לא מתייחסים לביטוח אחד ויחיד, אלא למגוון ביטוחים המותאמים למקצועות, עסקים ותפקידים שונים. באופן טבעי, עורכי דין, עלולים להיות חשופים לתביעות שונות, מאלה שיחפשו אליהן בעלי מוסכים או אנשי הייטק. בין פוליסות החבויות המובילות, ניתן למנות את פוליסת אחריות מקצועית, פוליסת חבות צד ג', פוליסת חבות מעבידים ופוליסת חבות מוצר.

 

המשותף לפוליסות השונות, הוא שהן מבטיחות מעטפת הגנה לבעלי העסקים. אולם, חשוב שכל בעלי העסקים יתאימו לעצמם את ביטוחי החבויות המתאימים לעיסוקם.

 

באופן עקרוני, בדומה לכל ביטוח, שמטרתו לאפשר לאדם לממן תיקון, פיצוי או כל התמודדות כספית עם אירוע בלתי צפוי, כך גם ביטוחי חבויות הם חשובים. בכלל ביטוח ופיננסים, מציעים ביטוחי חבויות, החשובים שיהיו ברשותם של בעלי עסקים, כדי להיות מוכנים לתרחישים שונים. בסופו של דבר, כולנו בני אדם, וייתכן שנקלע למכשולים שונים. ללא כיסוי ביטוחי מתאים, ייתכן שיהיה לנו קשה יותר להתמודד עמם.

 

להלן מספר דוגמאות לביטוחי חבויות לעסק:

 

ביטוח כלפי צד שלישי לעסקים

 

המושג "ביטוח צד ג'", מוכר לרוב האנשים מעולם ביטוחי הרכב, אך במקרה זה, מדובר בביטוח מפני תביעה נגד העסק, בגין פגיעה בצד שלישי. הכוונה היא לכיסוי שיש לבית העסק,  למקרה בו העסק יהיה חייב לשלם פיצויים על פי דין, כתוצאה מאירוע בלתי צפוי, שגרם לצד ג' פגיעה בגוף ו/או ברכוש. "צד שלישי" יכולים להיות לדוגמה, עוברי אורח או נותני שירותי, שביקרו בבית העסק ונפגעו בגוף. דוגמה נוספת יכולה להיות נזק אש, שניצת בבית העסק והתפשט לעסקים סמוכים או לדירות סמוכות, וגרם לפגיעה ברכוש.

 

ביטוח אחריות מעבידים

 

גם במקומות העבודה הקפדניים ביותר, עלולות להתרחש תאונות עבודה - כתוצאה מטעות אנוש או מכל סיבה אחרת. עובדים עלולים לתבוע את המעסיקים, אם נפגעו בתאונה מעין זו. במקרה מסוג זה כדאי לרכוש פוליסת ביטוח חבות מעבידים. פוליסה זו, מעניקה לבעלי העסקים, כיסוי על אחריותם לעובדים בגין פגיעה, שנגרמה להם במהלך עבודתם, וכן במקרה של מחלה, שחלו בה תוך כדי ועקב העבודה בעסק המבוטח.

 

ביטוח אחריות המוצר

 

גם אם אתם סמוכים ובטוחים כי המוצר שסיפקתם תקין לחלוטין, תמיד קיים הסיכוי, שנפל בו פגם, ללא ידיעתכם. במקרה כזה, אתם עלולים להיתבע ולשאת בהוצאות כבדות במיוחד. ביטוח אחריות המוצר יגן עליכם במקרה כזה, בין אם הנכם היבואנים או המשווקים או המפיצים של המוצר, ובין אם הנכם יצרני המוצר.

 

ביטוח אחריות מקצועית

 

כאמור, אחת מפוליסות החבויות הבסיסיות, היא ביטוח אחריות מקצועית. ביטוח זה מעניק למבוטחים כיסוי, בגין סכומים שהם עלולים להידרש לשלם על פי דין, כתוצאה מתביעה שתוגש נגדם לראשונה בתקופת הביטוח, בגין הפרת חובה מקצועית, שנעשתה או שנטען שנעשתה בתקופת הביטוח.

 

מעבר לזה, ביטוח אחריות מקצועית מעניק למבוטחים כיסוי בגין הוצאות משפט סבירות, לצורך הגנה מפני תביעה.

 

במסגרת ביטוח אחריות מקצועית, ישנן פוליסות ייעודיות לבעלי מקצוע שונים. כך למשל, כלל ביטוח ופיננסיים מציעה פוליסת ביטוח אחריות מקצועית המיועד למגזר העוסקים במקצועות פרא-רפואיים. מדובר בעוסקים בתחום הרפואי והפרא רפואי (לרבות רפואה משלימה), שעלולים להיחשף לתביעות המוגשות על ידי מטופליהם, שקשה מאוד להתמודד איתן לבד. לדוגמה: תביעות בגין רשלנות רפואית, המצריכות טיפול משפטי מקצועי ויקר.

 

ביטוח אחריות מקצועית לנושאי משרה - סגמנט נוסף של לקוחות, אשר יכולים ליהנות מפוליסת אחריות מקצועית ייעודית, הינם דירקטורים ונושאי משרה. כלל ביטוח ופיננסיים מציעה ללקוחות אלה פוליסת ביטוח אחריות נושאי משרה. אנו עדים לכך, כי בשנים האחרונות יש גידול משמעותי במספר התביעות שהוגשו נגד חברות ישראליות ונושאי המשרה שלהן. מדובר בביטוח, המיועד בעיקר לנושאי משרות בחברות הנסחרות בבורסה, אבל גם לאלה העובדים בחברות פרטיות ואפילו בעמותות. נושאי משרה שרכשו ביטוח מסוג זה, זכאים לכיסוי במקרה שמוגשת נגדם תביעה באופן אישי, במהלך תקופת הביטוח, בגין מעשה שביצעו ברשלנות, במסגרת מילוי תפקידם בחברה.

 

פוליסה משולבת לביטוח אחריות מקצועית וחבות מוצר בענף ההייטק – כלל ביטוח ופיננסים, מציעה פוליסה ייעודית לענף ההייטק, המשלבת ביטוח אחריות מקצועית וחבות המוצר גם יחד. ביטוח זה, נותן מענה לסיכונים בתחומי הטכנולוגיה ולאי הודאות שעמן מתמודדות  חברות הסטראט-אפ.

 

*האמור בעמוד זה הינו בכפוף לתנאי החברה והפוליסה.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter