קופת גמל: הדרך לחסוך לפנסיה עם הטבות מס משמעותיות

 

את זה שאנחנו צריכים לחסוך לעתידנו, אנחנו הרי יודעים. זה נכון לשכירים וזה נכון לעצמאים. כשאנו מדברים על חיסכון לעתיד, אנחנו חייבים לדבר גם על העתיד הרחוק, כלומר, זה שממתין לנו אחרי גיל הפרישה. במילים אחרות, אנחנו מדברים על חיסכון לפנסיה. אבל מהי הדרך הנכונה לחסוך לפנסיה? למען האמת, הדרך הנכונה היא לשלב בין כמה דרכים, ואחת מהן היא חיסכון בקופת גמל.

 

קופת גמל היא אחד הכלים הוותיקים ביותר שעומדים בפני החוסך הפוטנציאלי, והעובדה שהיא עדיין כה פופולרית מעידה על היותה אפיק חיסכון מוצלח, שלא כדאי לוותר עליו.

 

הרעיון בקופת גמל, המשמשת לחיסכון לטווח בינוני ולטווח ארוך, מוכר וידוע: אדם מפקיד כסף לקופה מדי חודש, וכאשר הוא מגיע לשלב של פרישה מהעבודה, הוא מקבל מעין משכורת, כלומר, קצבה. כמובן, גודל הקצבה נגזר מהיקף החיסכון, ולכן יש חשיבות להתחיל לחסוך בגיל כמה שיותר צעיר ולצבור בקופה כמה שיותר כסף.

 

עבור שכירים, מדובר באפיק חיסכון שהעובד מפריש אליו דרך תלוש השכר החודשי. שיעור ההפרשות המינימלי הוא 18.5% מהשכר, מתוכם רק 6% על חשבון העובד והשאר על חשבון המעסיק (6.5% לרכיב תגמולים ו-6% לרכיב פיצויים).

 

אבל אם עד כאן הרעיון הזה נשמע לכם רגיל ולא יותר אטרקטיבי מכל חיסכון אחר, חכו לדובדבן שבקצפת. חיסכון בקופת גמל מקנה לכם הטבות מס, בין אם אתם שכירים ובין אם עצמאים.

 

הטבות אלה באות לידי ביטוי גם בניכוי וגם בזיכוי. כלומר, זיכוי מפחית את כמות המס שהיינו אמורים לשלם. ניכוי משמעותו שהשכר לצרכי מס מופחת, וכך אנחנו משלמים פחות מס.

 

הטבות המס ניתנות גם לשכירים וגם לעצמאים, והן באות לידי ביטוי בלא מעט כסף. המטרה של המדינה בהטבות המס הללו היא כמובן לעודד את השכירים ואת העצמאים להבטיח את עתידם הכלכלי. הנחת המוצא היא שלא פשוט לאדם לצמצם את סכומי הכסף השוטפים שיש לו לשימוש יומיומי כדי לחסוך לעתיד, והטבת מס היא ללא ספק שיטה טובה לתמרץ את החוסכים הפוטנציאליים.

 

קופת גמל בכלל ביטוח ופיננסים

חברת כלל ביטוח ופיננסים מציעה אפשרות לחסוך בקופת גמל. כדאי להכיר את קופת הגמל תמר: קופה רב מסלולית, המיועדת לעמיתים שכירים ולעמיתים עצמאים. היתרון בקופה זו הוא הגיוון שלה: זוהי קופת גמל מסלולית עם 11 מסלולי השקעה, כך שכל עמית יכול למצוא את המסלול המתאים לצרכיו ולסגנון החיסכון וההשקעה המועדף עליו. יותר מכך, לא חייבים לבחור מסלול אחד, אפשר לשלב בין המסלולים וכך ליהנות מכמה סגנונות השקעה. יתרון אחר הוא שיש אפשרות לנייד את הכספים בין המסלולים.

 

בין המסלולים בקופת גמל תמר יש מסלול מותאם גיל, שבו הנכסים מושקעים, בין היתר, בהתאם לגיל העמית (קיים מסלול לבני 50 ומטה, לבני 50-60 ולבני 60 ומעלה). זו למעשה ברירת המחדל שאליו מנותב החיסכון של העמית בעת ההצטרפות לקופת הגמל, אלא אם כן הוא בוחר אחרת. עמית שחוסך במודל זה משויך אוטומטית למסלול המתאים לגילו – וכמובן יכול גם לבחור לעבור למסלול השקעה שאינו מתאים לגילו.

 

כאמור, קופת גמל תמר מציעה עוד מגוון  מסלולי השקעה, ביניהם מסלול אג"ח צמוד מדד, מסלול מניות, מסלול מחקה מדדs&p  , מסלול שקלי לטווח קצר ועוד. מומלץ להשקיע את הזמן כדי להתעמק במסלולים השונים, ולבחור את המסלול המתאים ביותר לחוסך.

 

*מסמך זה מיועד לשמש כחומר רקע בלבד, ואינו משקף בהכרח את עמדתה של איזו מהחברות מקבוצת כלל ביטוח ופיננסים. קבוצת כלל ביטוח ופיננסים ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד ישיר או עקיף שיגרם משימוש במידע הכלול במסמך זה (כולו או חלקו), אם ייגרם, וכן אינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט במסמך זה. המידע המובא בדוח זה מבוסס על מידע פומבי וציבורי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים כאמינים. מטבע הדברים, נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות.

מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter