מכירים את חוק מרפי? אל תתנו לו להגיע לביטוח הדירה שלכם

 

יותר ויותר ישראלים כבר הבינו שביטוח דירה נחוץ להם, לא פחות מביטוח רכב או ביטוח בריאות. לא מדובר במותרות, מדובר בדרך המשתלמת ביותר להימנע מהוצאה גדולה ובלתי צפויה, שעלולה להיגרם משורה של סיבות – החל מרעידת אדמה ועד פריצה. לכן, רוב המבוטחים לא מסתפקים רק בביטוח מבנה או רק בביטוח תכולה, אלא בכל החבילה הרלבנטית לביטוח דירה.

 

חשוב לדעת שביטוח דירה מציע פוליסה בסיסית עליה ניתן לרכוש הרחבות. הפוליסה הבסיסית תספק כיסוי ביטוחי למגוון סיכונים מנויים המכוסים בפוליסה. כך למשל בהנחה שנרכש פרק התכולה, הרכוש המבוטח יהיה מכוסה במקרה של פריצה או גניבה, ובמקרה שבו נרכש פרק המבנה, יהיה כיסוי בגין הנזק שנגרם למבנה כתוצאה מאש, שיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני. מומלץ לעיין במידע אודות ביטוח דירה מבית כלל ביטוח ופיננסים.

 

אולם, מי שרוצה להיות מכוסה באופן יותר רחב יכול לבחון את ההרחבות שהפוליסה מציעה ולרכוש את ההרחבות המתאימות לו, וכך לא להיתקל במצב של "חוק מרפי" ולגלות שדווקא מה שהיינו צריכים לא מכוסה.

 

כאשר מדובר בהרחבות לפוליסת ביטוח דירה, לא כדאי לטעות ולחשוב שמדובר בכיסויים למצבים בלתי סבירים. מדובר בכיסוי שיינתן במגוון סיטואציות שאינן חריגות או יוצאות דופן. למשל, נזק מים שאירע כתוצאה מתקלה במתקני האינסטלציה של הדירה. בחברת כלל ביטוח ופיננסים מציעים במסגרת "כלל ראשון לבית בטוח" הרחבות הכוללות, בין היתר:  

  • כיסוי נזקי מים ונוזלים אחרים למבנה ו/או לתכולה
  • ביטוח כל הסיכונים למבנה הדירה
  • ביטוח כל הסיכונים לתכולה; לתכשיטים שעונים ודברי ערך נוספים; למכשיר אביזר התקן רפואי; לתשמישי קדושה; מחשב נייד; טאבלט
  • ביטוח תכולה עסקית
  • אובדן או נזק לדוד שמש או דוד חשמל ביתיים
  • הרחבת תיקון נזקי איטום באמצעות שרברב שבהסדר
  • הרחבה לביטוח אופניים בכיסוי כל הסיכונים

דוגמה טובה להרחבה היא הכיסוי שניתן לרכוש כאשר הדירה המבוטחת משמשת את בעליה גם לניהול עסק. במידה שההרחבה הזו נרכשה, הפוליסה מכסה את חבותו של המבוטח כלפי צד שלישי במסגרת פעילותו העסקית בדירתו. בנוסף, כאשר הדבר נכתב במפורש, הפוליסה יכולה לכלול גם כיסוי לחבות המבוטח כלפי עובדיו המועסקים על ידו בדירה בכתובת המבוטחת, למטרת עסקו של המבוטח (עד 3 עובדים). בנוסף, ניתן לרכוש הרחבה של שחזור בהרחבות לפרק התכולה.

 

דוגמה אחרת היא כיסוי שניתן לסיכוני מים ונוזלים אחרים לתכולה. כיסוי זה מתייחס לאובדן או נזק שהתגלו לראשונה במהלך תקופת הביטוח, ונגרמו לתכולת הדירה כתוצאה מהימלטות או דליפה של מים או כל נוזל אחר מתוך מתקני האינסטלציה וההסקה של הדירה, או של נכס אחר בבית המשותף, לרבות התבקעות, סתימה או עליה על גדותיהם של דוודים וצנרת.

 

בשורה התחתונה, יש תרחישים רבים ומגוונים שעלולים לגרור אותנו להוצאות כבדות בכל הנוגע לדירה שאנחנו מבטחים. ביטוח דירה הוא כאמור לא מותרות, אבל גם ההרחבות הן לא מותרות – שכן מדובר בתוספת כספית נמוכה, בהשוואה לנזק הכלכלי שעלול להיגרם לנו. אדם שהגיע למסקנה שכדאי לו לבטח את הנכס שלו בביטוח דירה, כדאי שיבחן היטב את ההרחבות שמוצעות לו. הדבר המתסכל ביותר הוא לגלות ש"חוק מרפי" בא לבקר, ודווקא האירוע שקרה לך אינו מכוסה בפוליסת הביטוח.

 

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית. להרחבה מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter