ביטוח חובה - במה אתם מכוסים ולמה זה הכרחי?

 

 

אם יש ביטוח אחד שכל רכב שאתם רואים על הכביש חייב להיות מבוטח בו, הרי זה ביטוח חובה. ביטוח חובה כשמו כן הוא – ביטוח שאין אפשרות לבחור אם לרכוש או לא לרכוש.

 


ביטוח חובה – במה אתם מכוסים?

 

ביטוח חובה מספק מעטפת של הגנה כלכלית במקרה שנגרם נזק גוף, כתוצאה מתאונת דרכים שבה היה מעורב הרכב. את המעטפת הכלכלית הזאת מקבל לא רק נהג הרכב. למעשה, אם היו נוסעים נוספים ברכב והם, חלילה, נפגעו, גם הם מכוסים. כמו כן, אם חלילה, נפגעו, הולכי רגל או נוסעים אחרים – גם הם מכוסים. הכיסוי הזה ניתן ללא קשר לאשמת הנהג (למעט חריגים ספציפיים כגון: גרימת התאונה במכוון, או תוך כדי ביצוע עבירה מסוג פשע).

 

הכיסוי ניתן אך ורק לנזקי גוף שנגרמו לאותם אנשים – ולא לנזק לרכוש. אם ברצונכם להיות מכוסים כלכלית גם בגין נזקי רכוש, תצטרכו לרכוש בנוסף ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'.

חשוב לדעת שזו כבר בחירה ולא חובה.

 

הכיסוי שנותנת פוליסת ביטוח החובה נקבע בחוק.

 

מחירו של ביטוח החובה נקבע על סמך כמה פרמטרים, ביניהם גיל הנהג, מין הנהג, ותק הנהג וההיסטוריה הביטוחית שלו. גם מאפייני הרכב משפיעים על התעריף, החל מנפח המנוע ועד הימצאות כריות אוויר ברכב ומערכות למניעת תאונות דרכים.

 

תעריף ביטוחי החובה אינו אחיד, אלא נקבע על-ידי חברות הביטוח – אך הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, חייב לאשר את התעריפים.

 

כדאי לדעת שאין חובה לרכוש את ביטוח החובה ואת הביטוח המקיף או ביטוח צד ג' באותה חברה, אך לעתים זה משתלם יותר מבחינה כלכלית, ואף נוח יותר לעבוד מול נותן שירות אחד – במיוחד אם אתם מעורבים בתאונה שיש בה גם נזקי גוף וגם נזקי רכוש.

 

 

ביטוח חובה – למה זה הכרחי?

 

ייתכן שיש מי שחושב שזה מיותר ואפילו חצוף לחייב את הצרכנים לשלם עבור ביטוח, ולשלול מהם את זכות הבחירה, שכן ייתכן שהצרכן מעדיף לקחת סיכון ולספוג את כל הסכום שיידרש לשלם במקרה של פגיעה. אולם, ההיגיון העומד מאחורי ההחלטה לחייב את הצרכנים לרכוש ביטוח חובה, הוא להבטיח פיצויים לנפגעי גוף (בניגוד לנזק לרכוש) בתאונות דרכים, לרבות מימון טיפול רפואי. כלומר, המטרה היא שלא תיווצר סיטואציה בה, אדם שנפגע בתאונה, יישא נכות להמשך חייו מבלי שיקבל על כך פיצוי כספי. מצב זה עשוי לגרום לו להיות לנטל כלכלי על הסובבים אותו ועל החברה, בין אם הוא נהג ברכב, בין אם היה מנוסעי הרכב ובין אם נפגע מהרכב כנוסע אחר או כהולך רגל. מדובר בסוג של רשת הגנה כלכלית לכל מי שעלול להיפגע פיזית בתאונת דרכים.

 

הנהג אמנם חייב להיות מבוטח בביטוח חובה, אך חברות הביטוח לא חייבות לבטח כל נהג. במקרה שנהג היה מעורב בתאונות רבות, ייתכן שחברת הביטוח תסרב לבטח אותו. כאשר אף חברת ביטוח לא מוכנה לבטח את הנהג בביטוח חובה, הוא יכול לרכוש ביטוח דרך ה"פול" – התאגיד המנהל של המאגר לביטוח רכב חובה ("הפול") בע"מ. ביטוח כזה הוא ככלל, יקר יותר, אבל מאחר שהנהג חייב להיות מבוטח, אין לו ברירה אלא לרכוש אותו. במידה מסוימת, מדובר בתמריץ נוסף לנהוג בזהירות.

 

 

 

*האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית.

 

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter