מה חשוב לדעת לפני שעושים ביטוח צד ג' לרכב?

 

רגע לפני שאתם מחליטים לרכוש ביטוח צד ג' לרכב, הנה כמה נקודות שחשוב לדעת על הכיסויים שתקבלו ועל אלה שלא תקבלו.

 

ראשית, נזכיר כי ביטוח צד ג' אינו תחליף לביטוח חובה. ביטוח חובה לרכב הוא ביטוח שיש לרכוש בכל מקרה, על פי דין, גם אם בוחרים לוותר על ביטוח מקיף.
ביטוח חובה מתמקד בכיסוי במקרה של פגיעה גופנית בלבד. ביטוח חובה מכסה את נהג הרכב הפוגע וגם את כל מי שנפגע גופנית מאותו רכב, בין אם מדובר בנהג עצמו ובין אם מדובר בנוסעי הרכב הפוגע, בנוסעי הרכב הנפגע או בהולכי רגל. ביטוח זה הוא ביטוח שלא ניתן לוותר עליו, הפוליסה שלו קבועה בחוק וחברות הביטוח קובעות את מחירי ביטוח החובה, בהתחשב במספר מאפיינים שאושרו על ידי המפקח על הביטוח (לדוגמה, נפח מנוע, סוג הרכב והעבר הביטוחי של המבוטח).

 

ביטוח צד ג' הוא לא תחליף לביטוח מקיף, אך הוא מהווה פתרון למי שיש ברשותו רכב עם שווי נמוך ומעוניין  להוזיל את עלות הביטוח, ולא משתלם לו לרכוש ביטוח מקיף, המעניק כיסוי ביטוחי גם לנזקים לרכב המבוטח וגם לנזק הנגרם לרכוש (רכב) הזולת כתוצאה משימוש ברכב המבוטח. למעשה, ביטוח צד ג' הוא חלק מן הביטוח המקיף, אבל ניתן לרכוש אותו בנפרד. במילים אחרות, מי שרוכש ביטוח מקיף, מקבל כחלק מן הפוליסה גם ביטוח צד ג', אך מי שרוכש ביטוח צד ג' לא מקבל, כמובן, את כל הכיסויים שמקנה הביטוח המקיף.

 

אז מה כן מכסה ביטוח צד ג' ומה לא?

 

לביטוח צד ג' יש שם קצת מבלבל. ביטוח צד ג' מספק כיסוי במקרה שרכבכם יגרום נזק למכונית אחרת בכביש, או לכל רכוש השייך למישהו אחר (כלומר, לצד שלישי). כך, אם יש לכם ביטוח צד ג' ופגעתם ברכב של השכן, לא תצטרכו לממן מכיסכם את התיקון לרכב שלו. במידה שנגרם לשכן נזק גופני, ביטוח החובה מכסה את ההוצאות, ובמידה שנגרם נזק לרכב, ביטוח צד ג' מכסה את ההוצאות.

 

אז את מה ביטוח צד ג' לא מכסה? את הנזק שנגרם לרכב שלכם. כלומר, במידה שנכנסתם לחניה למשל, וגרמתם נזק גם לרכב שלכם וגם לרכב של השכן, תיקון הרכב שלכם לא יהיה מכוסה ואילו תיקון הרכב של השכן יהיה מכוסה.

 

ומה לגבי גניבה? ביטוח צד ג' לא מספק לכם כיסוי מפני גניבה. מקרים של גניבת רכב הם מקרים נפוצים בישראל, ואם אתם מעוניינים להיות רגועים ושקטים בנושא זה, תצטרכו לרכוש ביטוח מקיף. עם זאת, כאשר המבוטח מחזיק ברכב ישן או בעל ערך נמוך, לעתים לא משתלם לו להוציא מדי שנה את הסכום הנדרש עבור ביטוח מקיף. לשם כך, נועדה האפשרות לבחור אם לרכוש ביטוח מקיף או לרכוש ביטוח צד ג', שעלותו נמוכה יותר והכיסוי שהוא מעניק מצומצם יותר.

 

בסופו של דבר, כל ביטוח נוגע לניהול סיכונים מצד המבוטח, וההחלטות מתקבלות על סמך היכולות הכלכליות ועל סמך הצרכים שלו. כדאי לדעת שחברת כלל ביטוח ופיננסים מציעה גם מסלול ירוק בביטוח צד ג'. פוליסה זו מעניקה כיסויים רחבים במחירים אטרקטיביים, והיא מותנית בוותק ובאופי הנהיגה. עבור מבוטחים זהירים שעומדים בתנאים, אפשרות זו היא אפשרות טובה.

 

 

 

האמור בעמוד זה אינו ממצא ואין ללמוד ממנו על תנאי הפוליסה המלאים לרבות הכיסויים ההחרגות, סכומי הביטוח וגבולות האחריות. למידע נוסף מומלץ לעיין בנוסח הפוליסה המלא, הוא הנוסח המחייב

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter