עושים סדר בביטוחים: ביטוח חובה, מקיף וצד ג' - מה ההבדלים ומה מתאים לכם?

עושים סדר בביטוחים: ביטוח חובה, מקיף וצד ג' - מה ההבדלים ומה מתאים לכם?

רכשתם רכב? קיבלתם רישיון נהיגה? מזל טוב! מרגע זה אתם עצמאים לנהוג לאן שבא לכם, מתי שבא לכם. אבל רגע, אתם לא יכולים פשוט להיכנס לרכב ולהתחיל לנהוג לפני שאתם דואגים לביטוח חובה. ובכלל, כדאי שמעבר לחוקי התנועה, תכירו גם את עולם ביטוח הרכב ותבינו אילו ביטוחים כדאי לכם לרכוש, אילו כיסויים הם מקנים ומה יקרה אם תהיו מעורבים בתאונה.

 

עולם הביטוח נתפס כעולם מורכב אבל ביטוח רכב הוא ביטוח בסיסי, והיכרות עם הסוגים של ביטוח רכב היא היכרות חיונית לכל בעל רכב ולכל נהג.

 

ביטוח רכב כולל שלושה ביטוחים עיקריים, אשר אחד מהם אינו נתון לבחירת הלקוח והשניים האחרים כן. הכוונה היא כמובן לביטוח חובה, ביטוח צד ג' וביטוח מקיף

אז מה כולל ביטוח חובה, מהו ביטוח מקיף לרכב ואיזה ערך מוסף הוא נותן על ביטוח חובה, ומהו ביטוח צד ג'?

 

ביטוח חובה

על פי חוק, כל נהג חייב להיות מבוטח בביטוח חובה, אשר מעניק כיסוי לנזקי גוף הנגרמים לנהג כתוצאה מתאונת דרכים לנוסעים או להולכי רגל.

למעשה, ביטוח חובה לרכב הוא הביטוח היחיד שבו המדינה מחייבת אתכם להיות מבוטחים. ההיגיון העומד מאחורי זה הוא שמעורבות בתאונה עלולה לגרום לפציעות חמורות, או חס וחלילה למוות, ואדם מן המניין לא יוכל לממן מכיסו את ההוצאות שעלולות להתלוות לטיפול במקרה כזה. יש לחדש את ביטוח החובה בכל שנה, ואסור לעלות על הכביש ללא ביטוח חובה בתוקף.

 

ביטוח מקיף

בניגוד לביטוח חובה שמכסה רק נזקי גוף, הביטוח המקיף מכסה אתכם מפני צרות פוטנציאליות נוספות – ויש הרבה כאלה. הרי במקרה של תאונה, קיים סיכוי גדול שתגרמו נזק לרכב שלכם ו/או לרכוש של אדם אחר (לרבות רכב אחר). ובכלל, קיים תמיד סיכוי שהרכב שלכם ייגנב.

 

ביטוח מקיף מספק כיסוי מפני נזקים אלה, בין אם נגרמו באשמתכם ובין אם לא. בנוסף, הביטוח המקיף כולל גם כיסוי בגין נזקי טבע דוגמת שלג, שיטפון, סערה וברד. כמו כן, בדרך כלל פוליסות ביטוח המקיף כוללות כיסוי של הוצאה משפטית במקרה שניתבע.

 

בתוך הפוליסה של הביטוח המקיף תוכלו גם למצוא מעטפת רחבה הניתנת לרכישה, המעניקה מענה כמו רכב חלופי, שירותי גרירה ופתרונות נוספים.

 

בכלל ביטוח ופיננסים תוכלו לקבל הטבות מורחבות אם אתם נהגים זהירים, באמצעות המסלול הירוק של הביטוח המקיף. תוכלו גם להוזיל אותו באמצעות תוכנית כלל מטראז', אם אתם נוסעים מעט.

 

ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' הוא פתרון ביניים למי שלא רוצה לשלם על ביטוח מקיף, אך לא רוצה להסתפק בביטוח חובה. הוא מספק לכם כיסוי עבור נזקים שיכולים להיגרם לרכב או לרכוש של צד שלישי, אבל לא מספק לכם כיסוי במקרה של גניבה או נזק לרכבך. ביטוח צד ג' מכסה נזק כספי שעלול להיגרם לצד ג' כתוצאה מתאונה, החל מנזקי התאונה עצמה ועד הוצאות גרירה (במקרה שהרכב יצא מכלל שימוש עקב התאונה).

 

איזה ביטוח מתאים לכם יותר?

ההחלטה איזה ביטוח רכב לרכוש היא החלטה של ניהול סיכונים, והיא כמובן מתבססת על היכולת הכלכלית שלכם.

ראשית, ביטוח החובה הוא כמובן ביטוח שהינו חובה על פי דין, ואסור לנהוג ברכב מבלי שיש לכם ביטוח חובה.

 

לגבי ביטוח הרכוש, בעקרון, אפילו אם אתם נוהגים ברכב ישן ובעל ערך נמוך, לא מומלץ להסתפק בביטוח החובה בלבד, מכיוון שמצב זה מותיר אתכם חשופים לנזקי רכוש שאתם עשויים לגרום לצד ג' במקרה של תאונה. על כן, כדאי לשקול להוסיף לביטוח החובה לפחות ביטוח צד ג'. יודגש, כי בחלופה זו הרכב שלכם אינו מכוסה.

 

אם אתם רוצים שקט נפשי, הביטוח שמתאים לכם הוא ביטוח מקיף. רכישת ביטוח מקיף מאפשרת ליהנות מביטוח גם עבור נזק שעלול להיגרם לרכב שלכם, וגם עבור נזק שעלול להיגרם לרכב אחר, שבגינו עלולים לתבוע אתכם.

 

בסופו של דבר, מהות הביטוח היא לאפשר לכם לצמצם ככל האפשר את הפגיעה הכלכלית במקרה של תאונה או גניבה. אמנם מדובר בהוצאה קבועה ומשמעותית, אבל חשבו על עוגמת הנפש שתיגרם לכם אם תקומו בוקר אחד ותגלו שהרכב לא בחניה. חשבו על הסכומים שתצטרכו לגייס אם תגרמו נזק משמעותי לרכב שלכם ולרכב של אדם אחר.

 

 

 

*האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter