האם ניתן להסתפק בביטוח רכב חובה בלבד?

 

אין ספק שלהחזיק רכב זה עסק יקר. זה מתחיל ברכישת הרכב, עובר דרך עלויות התחזוקה השוטפת של הרכב ומגיע להוצאות הדלק (או הטעינה החשמלית).

 

הסיבה העיקרית למחיר הגבוה של הרכב היא המיסוי, בעיקר מס הקנייה הגבוה שמטילה המדינה על רכב חדש. בשורה התחתונה, כל אדם שקונה רכב, בין אם הוא חדש ובין אם הוא משומש, צריך להביא בחשבון שמדובר בהוצאה ראשונית גבוהה מאוד ובהוצאה קבועה שוטפת לא מבוטלת, המתבטאת באלפי שקלים בשנה. ההוצאה השוטפת על הרכב מורכבת מכמה סעיפים, ביניהם ביטוח הרכב, תיקונים וטיפולים, אגרת רישוי וטסט, חניה, דלק ועוד.

 

למרות ההוצאות הגבוהות הכרוכות בהחזקת רכב פרטי, רוב הישראלים לא מוותרים עליו – ובמשפחות רבות יש שתי מכוניות ואפילו יותר. נתוני רשות המסים לשנת 2021, מגלים שחל גידול ניכר בייבוא מכוניות חדשות. אחת הסיבות, ואולי העיקרית שבהן, היא הקושי להסתמך על תחבורה ציבורית בישראל כדי לנהל חיי יומיום תקינים ונוחים, הכוללים הגעה לעבודה וכו', במיוחד בהיעדר תחבורה ציבורית בשבת. לכן, ישראלים רבים מעמיסים על התקציב שלהם, עקב החזקת רכב פרטי.

 

אחת הדרכים להוזיל את ההוצאה השוטפת היא לנסות להוזיל את הביטוח. כאן צריך לזכור שביטוח רכב מורכב ממספר רבדים – אשר הראשון מבניהם הוא ביטוח החובה. ביטוח חובה, כשמו כן הוא, ביטוח שהנהג לא יכול לבחור אם לרכוש או לא – כלומר, על פי חוק, חייבים לרכוש ביטוח חובה.

 

מדינת ישראל מחייבת כל נהג להיות מבוטח בביטוח חובה, כאשר הוא עולה על הכביש, כדי שבמקרה שייגרמו חלילה פגיעות בגוף לנהג, לנוסעי הרכב, לנוסעי רכב אחר או להולכי רגל – יהיה כיסוי ביטוחי. הגישה הזאת, שבה בעצם המדינה מחייבת את הפרט לדאוג לעצמו לכיסוי, אינה ייחודית לישראל – ומה שעומד מאחוריה, הוא הצורך לוודא שכל אדם שנפגע בתאונת דרכים יוכל לקבל טיפול רפואי, כך שהטיפול לא יישלל ממנו, רק בגלל שאין באפשרותו לממן את הטיפול.

 

ביטוח מקיף – מבטיח כיסוי רחב

ביטוח חובה אינו מספיק למי שרוצה להיות רגוע, שיש ברשותו כיסוי ביטוחי גם במקרים של נזקי רכוש וגניבה. לשם כך, ניתן לרכוש ביטוח מקיף. ביטוח מקיף מכסה גם את ההיבט של צד ג', כך שאם בעקבות הנהיגה ברכב נגרמו נזקי רכוש לרכב המבוטח או לצד ג' – אתם מכוסים.

 

ביטוח צד ג' – דרך הביניים

אין ספק שביטוח מקיף מקנה שקט נפשי, אך עבור מי שקשה לו לעמוד בהוצאה של ביטוח חובה וביטוח מקיף, יש דרך ביניים – לרכוש ביטוח חובה וביטוח צד ג' בלבד. ההוצאה תקטן – אך, הכיסוי יקטן בהתאם, ואם לדוגמה, הרכב ייגנב או יגרום נזק לרכב, לא יהיה כיסוי ביטוחי. יחד עם זאת, יהיה כיסוי ביטוחי בגין נזקי גוף וכן בגין נזק שהרכב גרם לרכוש של צד שלישי.

 

האם ניתן להסתפק בביטוח חובה?

ניתן לרכוש ביטוח חובה בלבד, אבל השאלה שכל נהג צריך לשאול את עצמו, היא האם שווה לקחת את הסיכון. כאמור, ההוצאה הראשונית על הרכב שלכם היא הוצאה גבוהה- גם אם מדובר ברכב חדש וגם אם מדובר ברכב משומש.

 

תארו לעצמכם סיטואציה בה תקומו בוקר אחד, ולא והרכב לא יהיה בחניה. האם תהיו מסוגלים לעמוד בהוצאה של רכישת רכב אחר, במקרה שלא יהיה לכם ביטוח? האם לא תזדקקו באופן מיידי לרכב חלופי, כדי להגיע לעבודה ולנהל חיים תקינים? תארו לעצמכם סיטואציה נוספת בה תהיו, חלילה, מעורבים בתאונה ותגרמו נזק לרכב יקר של מישהו אחר. האם תהיו מסוגלים לספוג את עלויות התיקון?

 

התשובה לשאלה האם ניתן להסתפק בביטוח חובה, היא תשובה שכל אחד צריך להשיב לעצמו, על סמך יכולותיו הכספיות להתמודד עם תרחישים, כגון: גניבת רכב, נזקי רכוש לרכב עצמו או לרכב אחר.

 

האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה. להרחבה, מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter