חשיבות ביטוח החובה לרכב וקביעת דמי הביטוח

 

ביטוח חובה לרכב כשמו כן הוא – חובה. הוא מעניק כיסוי לנזקי גוף, כתוצאה מתאונת דרכים שבה היה מעורב הרכב, לנוסעי הרכב, נהג הרכב ולהולכי רגל.

 

לפי החוק במדינת ישראל (ובמדינות מתקדמות רבות בעולם), אין לנו אפשרות בחירה האם לבטח את הרכב שלנו בביטוח חובה, אלא אנו חייבים לרכוש ביטוח חובה. הסיבה לכך היא, מניעת מצבים בהם לנו או לבני משפחתנו לא יהיו אמצעים כלכליים להתמודד עם מקרים של תאונות דרכים, בהן נגרמו נזקי גוף, כאמור לעיל.

באמצעות הטלת החובה לרכוש את ביטוח החובה, המדינה מבטיחה שיהיה מקור כספי לכיסוי הוצאות למי שנפגע בתאונת דרכים, כאשר הכיסוי אינו תלוי במידת האשמה או האחריות לתאונה.

 

ביטוח החובה לרכב מספק כיסוי לכל נהג שנוהג ברכב, למעט מקרים חריגים כגון: נהיגה ברכב גנוב. הכיסוי, חשוב לחזור ולהדגיש, הוא על נזקי גוף בלבד (בניגוד לביטוח מקיף, המכסה נזקי רכוש).

לאור העובדה שמדובר בחובה חוקית, אסור לנהוג ברכב ללא ביטוח חובה (וכמובן, בלי רישיון בתוקף) - מי שעושה זאת מפר את החוק. לכן, ההמלצה היא לרכוש ביטוח חובה מיד עם העברת הבעלות על הרכב.

 

פוליסת ביטוח חובה לרכב– האם ניתן לרכוש בהתאם לנתוני הנהגים ברכב?

ביטוח הרכב משתנה בהתאם למאפיינים השונים של הנהגים ושל הרכבים, כגון: גיל הנהג, וותק נהיגה וסוג רכב.

 

למעשה, מחירו של ביטוח לרכב החובה נקבע על סמך מספר מרכיבים – חלקם נוגעים לנהג עצמו וחלקם לרכב המבוטח. ההיבטים הנוגעים לרכב הם לדוגמה נפח המנוע, הימצאות מערכות למניעת תאונות דרכים ברכב והימצאות כריות אויר ברכב.

 

ההיבטים הנוגעים לנהג, הם לדוגמה גילו, ותק הנהיגה שלו ומספר התאונות שבגינן תבעו את  ביטוח רכב החובה, בשלוש השנים האחרונות.

כך שמצד אחד, פוליסת ביטוח החובה היא מוצר ביטוחי זהה – אך התמחור שונה, בהתאם למאפייני הנהג והרכב. אם אתם רוצים להשפיע על מחיר הביטוח שלכם, תצטרכו לשקול איזה סוג רכב לרכוש, אלו אביזרי בטיחות יהיו בו וכדומה. כמובן, כדאי שגם תנהגו בזהירות...

 

חשוב לוודא מדי שנה, שהפוליסה מעודכנת ומותאמת לפרטים האישיים שלכם – ובמידת הצורך, לבצע את העדכונים הנדרשים, כך שהפוליסה תהיה מותאמת עבורכם.

 

האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה. להרחבה, מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter