ביטוח מקיף לרכב – 3 סיבות שבגללן לא כדאי לוותר עליו

 

כאשר אנחנו קונים רכב, אנחנו מקבלים את ההחלטה איזה רכב לקנות לאחר התלבטויות רבות. אנחנו משווים דגמים, משווים מחירים, משווים מערכות בטיחות ומתחילים לפתח מומחיות במושגים שעד כה היו פחות מוכרים לנו, כמו תצרוכת דלק מול עלות תחזוקה של רכב חשמלי ועוד.

 

לאחר מכן אנחנו משקיעים סכום כסף לא מבוטל כדי לרכוש את המכונית הנכספת.

 

אבל ההתלבטויות לא מגיעות אל סיומן – מפני שאז מתחיל שלב חדש של התלבטויות בנוגע לביטוח. למעשה, המדינה חסכה לנו התלבטות אחת בכך שהיא מחייבת אותנו לרכוש ביטוח חובה, באמצעותו אנחנו יכולים להיות רגועים, וגם המדינה יכולה להיות רגועה, שכן אם חס וחלילה הרכב שלנו יהיה מעורב בתאונה בעקבותיה נגרמו נזקי גוף לנהג, לנוסעי הרכב, או לאנשים אחרים – יהיה מי שיכסה את ההוצאות הכרוכות בכך. כמובן, מדובר בהוצאות שעלולות להיות כבדות.

 

אבל מה עם נזקים אחרים? מי מאיתנו לא יודע שכאשר מדובר ברכב, הנזקים עלולים להיות הרבה מעבר לנזקי גוף. כאן נכנס לתמונה הביטוח המקיף. ביטוח זה יכול לתת לנו באמת שקט נפשי רב יותר, אבל מאחר שמייצר לנו הוצאה כספית גבוהה נוספת, הפיתוי לוותר עליו גדול.

 

אבל, ויש אבל גדול למה חשוב לא לוותר עליו. הנה כמה מהסיבות לא לוותר על ביטוח מקיף, גם אם התקציב מצומצם וההוצאה מכבידה:

 

1. נזקי רכוש 

כאמור, אין ספק שנזקי גוף נמצאים בראש מעיינינו במקרה של תאונה, אבל אין כמעט תאונות שלא מסתיימות בעיקר בנזק לרכוש. הכוונה היא לפגיעה ברכב של הנהג, ברכב אחר וגם ברכוש בשטח הציבורי. תיקון נזק מסוג זה כרוך בהוצאה של הרבה מאוד כסף, לעתים אלפי שקלים, ולעתים אף יותר. למעשה, לא פעם ולא פעמיים מחירו של הביטוח המקיף נמוך יותר מההוצאה שתהיה כרוכה בתיקון הרכב ותיקון רכבים אחרים.

 

2. כיסוי מפני גניבה

לא רק נזקי רכוש מכוסים בביטוח מקיף, אלא גם מצב של גניבת הרכב. כידוע, לא מדובר בסיטואציה נדירה. גניבות רכב מתרחשות בישראל פעמים רבות. מעבר לעוגמת הנפש הגדולה שחווה כל אדם שמגלה שהרכב שלו נגנב – לפעמים ממש מתחת לאפו, גניבת רכב עשויה להיות מכה כלכלית אנושה אם הרכב לא מבוטח. רבים מאיתנו אינם מסוגלים להתמודד בקלות עם הוצאה מפתיעה של עשרות אלפי שקלים, ואף יותר, כדי לרכוש רכב חדש במקום זה שננגב.


3. רכב חלופי
 

עבור רבים מאיתנו, הרכב שלנו הוא הרגליים שלנו. בלעדיו אנחנו כמעט מנוטרלים – לא יכולים להגיע לעבודה, לא יכולים לנהל חיי חברה תקינים, לא יכולים לעשות סידורים. אמנם יש תחבורה ציבורית, אבל התשתית והזמינות שלה לא תמיד עולות בקנה אחד עם הצרכים שלנו. ביטוח מקיף כולל, בדרך כלל, גם מתן רכב חלופי במקרה של גניבה או במקרה שבו כתוצאה מתאונה ממתין הרכב במוסך לשם תיקונו. סעיף זה, מהווה עבור רבים קרש הצלה, שכן דווקא ברגעי משבר של גניבת הרכב או תאונה קשה, הניידות היא הכרחית כדי לטפל בכל ההשלכות, החל מעניינים בריאותיים ועד סידורים ביורוקרטיים.


כמובן שרכב חלופי גם מאפשר להמשיך להגיע לעבודה באופן רצוף ותקין, וכך נחסך מהמבוטח גם הפסד כספי פוטנציאלי, הכרוך באובדן ימי עבודה ובזבוז ימי חופשה.

 

בשורה התחתונה, ביטוח מקיף עשוי להיתפס כמותרות, אבל בפועל הוא חיוני לא פחות מביטוח חובה, ולעתים קרובות, עלותו למעשה נמוכה יותר מהוצאה פוטנציאלית שעלולה להיגרם לאדם שאין לו ביטוח מקיף ונקלע לתאונה או נופל קורבן לגניבת מכוניתו.

 

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית. להרחבה מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter