רוכשים רכב? בדקו כמה יעלה לכם הביטוח

 

יש לא מעט שיקולים שאנחנו מכניסים למערכת השיקולים שלנו כאשר אנחנו רוכשים רכב – בין אם מדובר ברכב חדש, ובין אם מדובר ברכב יד שנייה.

 

כאשר מדובר ברכב חדש, אנו מגדירים לעצמנו תקציב, משווים את ביצועי הדגמים השונים, מחליטים בין רכב חשמלי, היברידי או רכב בנזין, בודקים אלו אביזרי בטיחות הוא מציע, מהי צריכת הדלק או החשמל שלו, איזו מערכת מולטימדיה יש לו ואפילו מתייחסים לצבע הרכב ועוד.

כאשר אנו רוכשים רכב יד שנייה, אנו בודקים, בין היתר, את הקילומטראז' שלו, מבררים כמה ידיים הוא עבר, בוחנים את מצב הרכב ולוקחים אותו לבדיקה.

 

לרוב, אנו לא בודקים פרט חשוב, והוא עלות הביטוח. נושא זה הוא נושא קריטי בהקשר של ההוצאות הקבועות על הרכב, אך בדרך כלל אנו לא מקדישים לו זמן או מחשבה בעת קבלת ההחלטה על קניית רכב. מבחינת התנהלות כלכלית, זו טעות, שכן שדמי הביטוח עבור ביטוח רכב משתנים, והם מושפעים ממגוון מרכיבים, אשר יכולים להשפיע על בחירת הרכב המשתלם ביותר עבורנו.

כך למשל, ביטוח הרכב מושפע מהאבזור הבטיחותי של הרכב, ואם אתם מתלבטים בין מספר מכוניות, או אפילו בין מספר דגמים של אותו רכב בדרגות בטיחות שונות – מחיר הביטוח ישתנה בהתאם.

 

ביטוח רכב מורכב ממספר רבדים – הראשון הוא ביטוח חובה, שאותו כל בעל רכב חייב לרכוש מתוקף חוק במדינת ישראל. ביטוח זה מעניק כיסוי ביטוחי לנהגים, לנוסעים ולאנשים אחרים, אשר נפגעו במקרה של תאונת דרכים שבה היה מעורב הרכב, וגרם לנזקי גוף.

כאמור, ביטוח חובה לרכב הוא חובה, והפוליסה שלו היא פוליסה תקנית, אך, מחירי ביטוח החובה משתנים, בין היתר, בהתאם למאפייני הרכב. לכן, עליכם לבדוק בחברות הביטוח מהן עלויות ביטוח חובה לגבי הדגמים של הרכבים שאתם שוקלים לרכוש.

 

בנוסף לביטוח החובה, ניתן לרכוש ביטוח מקיף. ביטוח מקיף הוא אמנם ביטוח רשות – אך מרבית האנשים לא מוותרים עליו, משום שרק ביטוח מקיף מעניק כיסוי גם לנזקי רכוש וגם לגניבה.

כאשר אתם מתלבטים איזה רכב לרכוש, בדקו גם כמה יעלה לכם לבטח אותו בביטוח מקיף. השוואת מחירים יכולה לחסוך לכם אלפי שקלים בראייה שנתית – ולהוות מרכיב מכריע בהחלטה, איזה רכב משתלם לכם לקנות. זה גם המקום שבו חברות הביטוח מפגינות יצירתיות, המאפשרת לכם לחסוך לא מעט. יש חברות ביטוח, למשל, המאפשרות לכם לקבל הנחה על ביטוח מקיף אם אתם נוסעים מעט – כמו שעושה חברת כלל ביטוח ופיננסים במסלול כלל מטראז', המקנה הנחה של עד 5% למי שנוסעים עד 12,000 ק"מ – וזאת בנוסף על הנחות אחרות.

 כמו כן, כלל ביטוח ופיננסים מאפשרת לנהגים טובים הנחה נוספת בכל חודש מחדש, בהתאם לאיכות הנהיגה וכמות הנסועה באמצעות מסלול כלל Behave

בחברת כלל ביטוח ופיננסים מציעים דרך נוספת לחסוך בעלויות הביטוח – וזאת על ידי בחירה במסלול "נבחרת המוסכים", שבמסגרתו המבוטח מתחייב מראש, במקרה של נזק לרכב, לתקן את הרכב באחד ממוסכי ההסדר של כלל ביטוח ופיננסים, לפי בחירתו.

 

אם אתם הורים לנהגים צעירים, בעת השוואת מחירי הביטוח אל תשכחו לבדוק כמה יעלה לכם ביטוח לנהג צעיר או נהג חדש. מדובר בסעיף שיש בו פוטנציאל לייקר מאוד את הביטוח, אבל בחברת כלל ביטוח ופיננסים מצאו לכך פתרון באמצעות "ביטוח לנהג זמני", המאפשר להוסיף כיסוי לנהג זמני בביטוח המקיף החל משלושה ימים, המיועד לנהגים שלא נוסעים ברכב באופן קבוע ומעוניינים להוסיף כיסוי לזמן קצר במחיר משתלם.

אם הנטל הכלכלי גדול מדי עבורכם, יש אפשרות לבטח את הרכב רק בביטוח חובה ובביטוח צד ג'. באופן זה, יהיה לכם כיסוי לפגיעות בצד שלישי, אך לא יהיה כיסוי במקרה של גניבה או נזק לרכב המבוטח.

בשלב ההתלבטות וההשוואה – אפשר ואף רצוי לבדוק גם את מחירי ביטוח צד ג' ועל סמך הנתונים, לגבש תמונה מדויקת ולקבל את ההחלטה הכלכלית המשתלמת ביותר ברכישת רכב.

 

האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה. להרחבה, מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter