ביטוח רכב לנהג צעיר – תשובות לשאלות נפוצות

 

בכל תחום בחיים, ניסיון הוא דבר חשוב – אבל אין ספק שבנהיגה יש לניסיון חשיבות עליונה. בסופו של דבר, גם המורה הטוב ביותר לנהיגה לא יכול להכין תלמיד לכל תרחיש, וגם התלמיד הטוב ביותר לא יכול להתמודד בזמן שיעורי הנהיגה עם כל סיטואציה. כאשר תלמיד נהיגה נבחן במבחן רישוי, הוא עובר מבחן של כ-20 דקות שבו מנסה הבוחן לוודא שהוא מכיר את חוקי התנועה ויודע להתמודד עם אירועים שמתרחשים באותו רגע בכביש. אולם, מן הסתם, המבחן האמיתי מתרחש לאחר קבלת הרישיון. במהלך חיינו כנהגים, אנו נתקלים בסיטואציות רבות, מלחיצות יותר ופחות, וככל שאנחנו מנוסים יותר – כך אנחנו יודעים להגיב אליהן טוב יותר. הסיטואציות הללו כוללות למשל נהיגה בגשם שוטף, נהיגה בכביש מפותל וצר, נהיגה בערפל כבד, התמודדות עם ילד שמתפרץ לכביש ועוד ועוד. מן הסתם, ככל שהוותק של הנהג על הכביש מועט יותר, כך הוא פחות מנוסה, פחות מיומן ופחות מסוגל להתמודד עם הפתעות על הכביש. לוותק יש חשיבות עליונה, ולכן חברות הביטוח מגדירות נהגים מסוימים כ"נהג צעיר".

 

מהי המשמעות של ההגדרה הזאת? הנה תשובות לכמה מהשאלות הנפוצות:

 

מיהו נהג צעיר?

נהג צעיר הוא נהג שטרם מלאו לו 24 שנים.

 

מה ההבדל בין נהג חדש, נהג צעיר ונהג חדש צעיר?

נהג חדש הוא נהג שטרם חלפו שנתיים מיום קבלת הרישיון שלו. נהג צעיר הוא נהג שטרם מלאו לו 24 שנים. נהג חדש צעיר הוא נהג חדש, שטרם מלאו לו 24 שנים.

 

אילו חובות מוטלות על נהג חדש צעיר?

נכון למועד פרסום כתבה זו, על נהג חדש צעיר (כלומר, נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים), קיימת חובת ליווי של חצי שנה. המשמעות היא שהנהג חייב לנסוע עם מלווה לאורך כל שעות היום - בשלושת החודשים הראשונים, ובלילה - בשלושת החודשים האחרונים. "שעות הלילה" – בין השעות 21:00 ל-6:00. משך תקופת הליווי הינה 50 שעות לפחות, מהן 20 שעות נהיגה בדרך עירונית, 15 שעות נהיגה בדרך בין עירונית, ו-15 שעות נהיגה בשעות הלילה, והיא לא תפחת משישה חודשים.

 

המלווה חייב להיות נהג מעל גיל 24, בעל ותק נהיגה של 5 שנים לפחות לסוג רכב זהה לזה המצוין ברישיון הנהיגה של הנהג החדש הצעיר, או נהג מעל גיל 30 המחזיק ברישיון נהיגה במשך 3 שנים לפחות,  לסוג רכב זהה לזה המצוין ברישיון הנהיגה של הנהג החדש הצעיר, או מי שבידו רישיון להוראת נהיגה.

 

בנוסף, נהג חדש צעיר שטרם מלאו לו  21 שנים - מוגבל במספר הנוסעים שמותר לו להסיע ברכב, כך שהוא יכול להסיע עד שני נוסעים, אלא אם כן יושב במושב שלצדו מלווה.

 

האם שיעור התאונות בקרב נהגים צעירים באמת גבוה יותר?

כן. לפי נתוני עמותת "אור ירוק", נהגים צעירים בני 24-17 מעורבים יותר בתאונות דרכים, כאשר הימים המועדים לפורענות הם לילות שישי ושבת. בכלל, הסיכוי שנהג צעיר יהיה מעורב בתאונת לילה גבוה פי 5%-10% מהסיכון לתאונה ביום. העבירה העיקרית המדווחת על-ידי המשטרה בניתוח תאונות נהגים צעירים היא מהירות מופרזת. שתיית אלכוהול (אפילו בכמות קטנה) מעלה את הסיכון לתאונה, וכך גם היסח דעת בעת הנהיגה.

 

האם אפשר לבטח נהג חדש או צעיר?

ודאי, אבל ביטוח רכב לנהג חדש או צעיר כרוך בתשלום גבוה יותר, אשר מגלם את הסיכון הגבוה יותר שיש לחברת הביטוח.

 

אז איך בכל זאת אפשר להוזיל ביטוח נהג חדש או צעיר?

אפשר להוזיל ביטוח לנהג חדש או צעיר באמצעות רכישה נקודתית במקום רכישה שנתית.

חברת כלל ביטוח ופיננסים מאפשרת לרכוש ביטוח לנהג זמני בביטוח המקיף, כולל נהג חדש או צעיר, ניתן להוסיף כיסוי לנהג זמני בביטוח המקיף החל משלושה ימים, מיועד לנהגים שלא נוסעים ברכב באופן קבוע ומעוניינים להוסיף כיסוי לזמן קצר במחיר משתלם. באופן הזה, אין צורך לשלם על ביטוח לנהג חדש או צעיר לשנה, כאשר הנהג משתמש ברכב רק מדי פעם. פתרון זה, מתאים במיוחד למשפחות שבהן הנהג החדש או הצעיר הוא חייל או אינו משתמש דרך קבע ברכב.

 

ניתן לרכוש את הביטוח באופן עצמאי דרך הטלפון הסלולרי, באתר החברה, דרך סוכן הביטוח או דרך פנייה למוקד השירות של החברה.

 

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית. להרחבה מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter