5 דברים שחשוב לבדוק לפני שקונים רכב – כלל ביטוח

 

 

 

כל מוצר שאנחנו קונים, החל מטלפון סלולרי ועד דירה, כרוך בתשלום. לכן, מן הסתם, מחיר המוצר הוא מרכיב משמעותי בהחלטה שלנו - איזה טלפון לבחור, איפה לקנות דירה, וגם, איזה רכב לקנות.  אולם מחיר הוא רק חלק מכלל השיקולים שיש לשקול. החלטת הרכישה מבוססת על פרמטרים נוספים, שחלקם לא פחות חשובים מהמחיר. בסופו של דבר, כל מוצר מעניק לנו גם חוויה – ובמקרים מסוימים, כמו ברכישת רכב למשל, המוצר הזה משפיע לא רק על איכות חיינו, אלא על החיים עצמם. לכן, לפני שרוכשים רכב, יש כמה וכמה דברים שכדאי לבדוק. הנה 5 מהם:

 

  1. מחיר הרכב: בתהליך ההחלטה על רכישת רכב המחיר הוא מרכיב משמעותי, וכאן הלקוחות צריכים להחליט לגבי סוג הרכב, גודלו, האם לרכוש רכב חדש או לחלופין רכב יד שנייה. יש גם אפשרות נוספת, המכונה  'רכב 0 קילומטר', בה רוכשים מחברת ליסינג רכב חדש לחלוטין במחיר מוזל, מה שמאפשר ללקוח ליהנות מרכב חדש, אך ברישיון הרכב נרשמת הבעלות כיד שניה, דבר שמפחית את שווי הרכב במחירון. צרכנים רבים בישראל גם בוחרים בשנים האחרונות להיעזר במימון לרכישת רכב, או לפרוס את העסקה לעסקת תשלומים על פני כמה שנים. חשוב להשוות את כל האפיקים והמסלולים ולבדוק מה הכי מתאים לתקציב הנוכחי והעתידי.

 

  1. תחזוקה שוטפת: חשוב לזכור, כי העלות הראשונית של הרכב היא לא חזות הכול. אחזקת הרכב כרוכה בהוצאות קבועות שגם אותן כדאי לקחת בחשבון. מדובר כמובן בהוצאות עבור דלק או חשמל, תיקונים, טיפולים ועוד. כך למשל, יש מכוניות שחלקי החילוף שלהן יקרים יותר מאחרים. כשמדובר ברכב חשמלי נדרשת פחות תחזוקה שוטפת, מתחזוקה של רכב המונע בבנזין.

 

  1. בטיחות: לעיתים, בעת רכישת רכב לא מייחסים חשיבות מספקת לנושא הבטיחות ולא הופכים אותו לשיקול משמעותי בבחירת הרכב. האמת היא שדווקא שיקול זה חייב להיות השיקול המהותי, משום שבסופו של דבר, היכולת להגן על בטיחות הנהג והנוסעים חשובה הרבה יותר מצבע הרכב או שם המותג. כשמדובר בבטיחות, חשוב כמובן להיעזר ב'דירוג הבטיחות' -  משרד התחבורה, יחד עם רשות המסים, פיתחו נוסחה לדירוג מערכות בטיחות מתקדמות, ומעניקים ציון של בין 0 ל-8 לכל רכב.[1] .דירוג זה ייתן לכם אינדיקציה חשובה לאביזרי הבטיחות הקיימים ברכב, החל מבקרת שיוט אדפטיבית ועד מערכת בקרה על סטייה בנתיב. בנוסף, אפשר להיעזר במידע שמפרסמים ארגונים כמו EuroNCAP האירופי או IIHS האמריקני – גופים שמבצעים בדיקות בטיחות, כמו העמידות של המכונית בפני התהפכות.

 

  1. עלות ביטוח הרכב: כאשר בודקים איזה רכב כדאי לקנות, יש לבדוק גם מה יהיה גובה התשלום של ביטוח הרכב והאם ניתן להוזיל אותו באמצעות בחירה ברכב מסוים על פני אחר. במידה שאתם מתלבטים בין מספר דגמי מכוניות, בדקו והשוו את מחירי ביטוח החובה והביטוח המקיף עבור כל אחד מהם. הוסיפו את זה לתחשיב הכללי וגבשו החלטה.

 

  1. ביקוש בשוק: כאשר אתם בוחרים רכב, אתם צריכים לחשוב גם על היום שבו תרצו למכור אותו. לא לכל המכוניות יש ביקוש זהה. יש כלי רכב מאוד מבוקשים ויש פחות. יש כאלה שנקנים כמו לחמניות, אבל ייתכן שדווקא בגלל זה יהיה קשה למכור אותם כעבור כמה שנים. הבחירה שלכם ביום הקנייה תהיה בעלת משמעות בשלב המכירה, כך ששווה לעשות סקר שוק, גם בהיבט הזה.

 

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ.

 

[1] משרד התחבורה, נוהל 03/13 על עדכוניו

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter