ביטוח צד ג' – היתרונות והחסרונות

 

 

ביטוח רכב הוא אחד הביטוחים שבהם יש לנו, הלקוחות, הכי הרבה גמישות והתאמה אישית. כאשר מדובר בביטוח רכב, עומדות לפנינו כמה אפשרויות: להסתפק בביטוח חובה (שאותו אנחנו חייבים לרכוש על פי חוק), לרכוש ביטוח מקיף, או לרכוש לצד ביטוח החובה רק ביטוח צד ג'. לכל אחת מהאפשרויות יתרונות וחסרונות, כפי שאפשר להבין מהשורות הבאות.

 

כדי להבין מהם היתרונות והחסרונות, עלינו כמובן להבין היטב את ההבדלים בין הביטוחים. פוליסת ביטוח רכב חובה מכסה נזקים גופניים שעלולים להיגרם כתוצאה משימוש ברכב במקרה של תאונה לנהג, לנוסעים שנמצאים ברכב ו/או להולכי הרגל שנפגעים מהרכב. ביטוח מקיף מעניק לנו כיסוי מפני נזקי רכוש שנגרמו לרכב המבוטח, כאשר בנוסף כולל גם כיסוי לנזקי רכוש של צד ג'. כלומר, גם למי שרכושו נפגע מהרכב שלנו. בנוסף, ביטוח מקיף מכסה אותנו גם מפני גניבה. לעומת זאת, ביטוח צד ג' שנרכש לבדו (לא במסגרת ביטוח המקיף) מכסה רק את ההוצאות שהרכב שלנו גרם לצד ג'. העלויות, כמובן בהתאם – כאשר האפשרות הזולה ביותר היא לרכוש רק ביטוח חובה, האפשרות היקרה ביותר היא לרכוש ביטוח חובה ומקיף, ואפשרות הביניים היא לרכוש ביטוח חובה וצד ג'.

 

ועכשיו ליתרונות ולחסרונות.

היתרון ברכישת ביטוח חובה ברור – הביטוח מקנה כיסוי לנזקים גופניים במקרה של תאונת דרכים והוא בכלל לא אופציה אלא חובה בדין. היתרון בביטוח מקיף ברור גם הוא, כי רק באמצעותו יש לנו כיסוי גם במקרה שהרכב שלנו יינזק (והרי אפילו טעות קטנה בחניה מתחת לבית עלולה לגרום נזק לרכב), גם במקרה שהרכב שלנו גורם נזק לרכוש של אחרים, וגם במקרה של גניבת הרכב (וזה הרי קורה לא מעט).

 

שיקולים בהחלטה אם לקנות ביטוח צד ג'

 

ומה לגבי ביטוח צד ג'? כאמור, יש יתרונות וחסרונות גם בבחירה לרכוש עבור הרכב ביטוח צד ג' (במקום ביטוח מקיף). היתרון בביטוח צד ג' הוא בכיסוי שהוא נותן למבוטח, במקרה שהרכב שלו גורם נזק לרכב או לרכוש של אדם אחר. במדינת ישראל, כיום, הצפיפות בכבישים הולכת וגדלה, הצפיפות במקומות החניה הולכת וגדלה וגם האוכלוסייה הולכת וגדלה. כל אלה מגדילים את הסיכוי לתאונה, גם אם בעל הרכב הוא הנהג הטוב והזהיר בעולם. ביטוח צד ג' מאפשר למבוטח להימנע מתשלום עבור ביטוח מקיף ובכך להקטין את ההוצאה על הביטוח, ויחד עם זאת להיות רגוע שבמקרה שהרכב שלו יגרום נזק לרכוש של אדם אחר, הוא לא יצטרך לשאת בהוצאה כבדה כלפי אותו אדם. כאן כדאי לחדד כי כיום כמעט כל תיקון שנראה פעוט יכול להסתכם בהוצאה של אלפי שקלים. עוד כדאי לזכור, כי על הכביש נוסעות מכוניות חדשות ויקרות, שעלות התיקונים שלהן יכולה להסתכם בסכומים שמשתווים לתשלום דמי הביטוח של כמה שנים. לכן, היתרון בכיסוי של ביטוח צד ג' ברור.

 

הרוכשים ביטוח צד ג' בחברת כלל ביטוח ופיננסים נהנים מיתרונות נוספים, כמו גבול אחריות גבוה כלפי צד ג', ואפשרות לקבל הנחה נוספת ברכישת ביטוח חובה.

 

החיסרון הוא כמובן שהמבוטח לא יקבל כיסוי לנזקים שנגרמים לרכב שלו עצמו. חיסרון נוסף הוא שהמבוטח לא יקבל כיסוי במקרה שהרכב שלו ייגנב. עם זאת, כאשר מדובר ברכב יחסית ישן בעל שווי נמוך, לעתים המבוטח מעדיף שלא לשאת בהוצאה על ביטוח מקיף ולהסתפק בביטוח צד ג', שייתן לו מענה רק עבור הסיכוי והסיכון שבגרימת נזק לרכוש של אדם אחר.

 

 

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית. להרחבה מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter