פנסיה: לדאוג היום לרווחה הכלכלית של מחר, וגם לקבל הטבות מס

 

תוחלת החיים עולה, וזה נהדר. אנחנו חיים יותר זמן, ובזכות התקדמות הרפואה, גם איכות החיים שלנו עולה. הבעיה היחידה שעלולה להתעורר, אם לא נערכנו בזמן, היא הבעיה הכלכלית. כידוע, בישראל אנחנו פורשים מהעבודה עוד לפני גיל 70, כך שלפנינו עוד כמה עשורים לחיות. רמת החיים שלנו בשנים האלה תלויה ביכולת הכלכלית שלנו – והיכולת הזאת תלויה, בין היתר, בכסף שחסכנו לפנסיה.

 

לכאורה, המידע הזה בלבד אמור להספיק כדי לגרום לכל אחת ואחד לדאוג לפנסיה שלו, אבל זה לא הכול. אמנם הפרשה לפנסיה היא חובה גם על שכירים וגם על עצמאים, אך לצד זאת מדינת ישראל דאגה גם להטבות מס, כדי לעודד ולתמרץ אותנו לחסוך.

 

הטבות מס על פנסיה – מה קובע החוק?

כשמדברים על הטבות מס, חשוב לדעת שההטבות ניתנות גם לשכירים וגם לעצמאים עד לתקרה הקבועה בחוק. במילים אחרות, כל מי שמשלם מס הכנסה ומפקיד לקרן הפנסיה מקבל הטבת מס.

 

כשמדובר בשכירים, הטבת המס ניתנת במועד ההפקדה. הזיכוי ממס למעשה מפחית את הסכום שאנחנו משלמים למס הכנסה בכל חודש. ניתן לראות את ההטבה בתלוש השכר החודשי או בטופס 106 בסוף השנה. הטבת המס ניתנת רק למי שמחויב בתשלום מס הכנסה.

 

כשמדובר בעצמאים, ההטבה ניתנת בתום השנה.

 

הטבות מס לשכירים

הטבת המס מתבטאת בזיכוי בגובה 35% מסכום ההפקדה החודשית של העובד. עבור תגמולי המעסיק העובד לא ישלם שווי מס. בשני המקרים, כאמור, הסכומים כפופים לתקרה.

נכון לשנת 2021, הסכום המקסימלי שעובד יכול להפריש ולזכות בגינו בהטבת המס הוא 7,308 ש"ח לשנה (609 ש"ח לחודש), ובכל מקרה לא יותר מ-7% מהשכר.

חשוב לדעת, כי אם העובד מפקיד כסף עבור חלק מהשכר שהמעסיק לא משלם עבורו ביטוח פנסיוני, ייתכן שגם עבור חלק זה, הוא יהיה זכאי להטבת מס.

 

הטבות מס לעצמאים

חשוב  לזכור, כי הפרשה לפנסיה לעצמאים אינה בחירה אלא חובה, מאז נכנס לתוקף "חוק פנסיה חובה לעצמאים" בשנת 2017. עצמאי שאינו מפקיד לפנסיה, חשוף לקנס.

 

החוק קובע כי עבור הכנסה של עד מחצית השכר הממוצע במשק, יש להפקיד 4.45%, ועבור הכנסה מעל מחצית השכר הממוצע במשק ועד גובה השכר הממוצע במשק, יש להפקיד 12.55%.
בגין הכנסה מעל השכר הממוצע במשק, אין חובת הפקדה.

 

הנוסחה לגבי הטבות המס לעצמאים שונה. עצמאי שמפקיד 5% משכרו לפנסיה מקבל זיכוי בגובה 35%. הפקדה נוספת בגובה 11%, תזכה לניכוי בגובה המס השולי אותו משלם העצמאי, כפוף לתקרה.

 

ומה לגבי שכירים שהם גם עצמאים?

יש לא מעט אנשים שהם גם שכירים וגם עצמאים. עובדים אלה צריכים להפריש לקרן פנסיה כשכירים. אם הסכום שהפקדתם הגיע לתקרת ההפקדה שעליכם להפקיד כעצמאים, אין צורך להפקיד עוד. אם לא, יש להשלים את ההפרש.

 

בשורה התחתונה, זה משתלם

אמנם מדובר בהרבה מספרים, ועבור מי שאינו בקיא בנושא ההפרשה לפנסיה זה נראה מורכב ומסובך, אך חשוב לזכור שבשורה התחתונה – הפרשה לפנסיה היא חיסכון שהוא לא רק קריטי לעתיד, אלא גם משתלם. אם המדינה נותנת, למה לא לקחת? כדאי להתעמק קצת במספרים, בתלושי השכר או בדוחות השנתיים ולוודא שאתם מנצלים את מירב הטבות המס שאתם יכולים לקבל עבור ההפקדות שלכם לפנסיה.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter