האם אתם יודעים הכל על הפנסיה שלכם? בדקו את עצמכם

 

המונח "פנסיה" הוא מונח שכולנו שומעים ואומרים כל הזמן, עד כדי כך שנדמה לנו שאנו יודעים הכל לגבי הפנסיה שלנו ומבינים את משמעותה. אולם, אם תשאלו את עצמכם מספר שאלות על הפנסיה שלכם, ייתכן שתגלו שאתם יודעים עליה הרבה פחות מכפי שנדמה לכם. אין סיבה להרגיש לא בנוח. לחוסר הידע שלנו יש כל מיני סיבות – החל מהעובדה שקרן הפנסיה שלנו נפתחה בגיל צעיר ולא הקדשנו לה מחשבה, ועד העובדה שאנו עסוקים ביומיום שלנו וחיים בתחושה ש"יהיה לנו עוד זמן להתעסק עם זה".

 

תוכלו להשלים את הידע הזה, ולמעשה רצוי שתעשו זאת. יש ידע בסיסי לגבי פנסיה בכלל והפנסיה שלנו בפרט, שחשוב שיהיה לנו.

 

להלן מספר נושאים שכדאי לדעת לתת עליהן את הדעת.

 

האם הגוף שמנהל את קרן הפנסיה שלכם יציב ואמין?

כפי שאתם ודאי יודעים, לקרן הפנסיה שלכם יש מספר תפקידים – עליה להבטיח לכם קצבת זקנה חודשית כשתפרשו לגמלאות, עליה להבטיח לכם קצבת נכות במקרה של אובדן כושר עבודה ועליה להבטיח לכם קצבת שארים במקרה מוות.

 

כל אחד מאלה הוא קריטי עבורכם ועבור בני משפחתכם, ולכן, יש חשיבות עליונה לכך שהפנסיה שלכם תנוהל בידי גוף יציב, אמין ועתיר ניסיון. כאשר הפנסיה שלכם מנוהלת בידי גוף כזה, למשל, כלל ביטוח ופיננסים, אתם יכולים להיות רגועים גם בהיבט של היציבות הפיננסית שלו וגם בהיבט של ניהול ההשקעות שלו. בסופו של דבר, הרי מדובר בהרבה מאוד כסף שמושקע בשוק ההון – והוא חייב להיות בידיים של אנשים מקצועיים.

 

איפה מושקעים כספי הפנסיה שלכם?

קרנות הפנסיה מציעות לחוסכים מספר מסלולים, האם אתם יודעים מהו המסלול שלכם?

מטבע הדברים, מאחר שכספי הפנסיה מושקעים בשוק ההון, לתשואות יש השפעה על הצבירה, ובהמשך קצבת הזקנה שנקבל תיגזר מכך. בדקו באיזה מסלול כספכם מושקע והתאימו אותו לצרכים שלכם. זכרו שככל שהמסלול מנייתי יותר, כך התשואות הפוטנציאליות גבוהות יותר והסיכון גבוה יותר. בכלל ביטוח ופיננסים תוכלו לבחור את מסלול הפנסיה המתאים לכם מבחינת רמת הסיכון.

 

מה היו התשואות של קרן הפנסיה בשנים האחרונות?

אמנם, ידוע שהנבואה ניתנה לשוטים, אבל התבוננות בתשואות העבר יכולה לספק אינדיקציה גם לגבי העתיד. היא מעידה על אופי ניהול ההשקעות, על המקצועיות ועל ההבנה בתחום שיש לגוף שמנהל את הפנסיה שלכם, וכמובן, על היכולת שלו להגיב באופן מיטבי למצבי השוק המשתנים. את המידע לגבי התשואות תוכלו לקבל בערוצים רבים - החל מאתר האינטרנט של החברה, דרך האתר של רשות שוק ההון ועד העיתונות הכלכלית.

 

דמי ניהול

מה גובה דמי הניהול שאתם משלמים? אמנם, דמי ניהול הם סוג של כורח מובנה כאשר אתם חוסכים לפנסיה, אבל גם כאן חשוב להיות עם אצבע על הדופק ולדעת מה גובה דמי הניהול שאתם משלמים. דמי הניהול המרביים הם 6% מההפקדה החודשית ו-0.5% (במונחים שנתיים), ממלוא הצבירה בחשבון. ייתכן שתוכלו לשלם פחות – שווה לבדוק.

 

מה גודל קרן הפנסיה שלכם?

נכון שאנו מדברים על הפנסיה שלכם, אבל בפועל היא תלויה לא רק בכם. פנסיה היא ביטוח הדדי, שכל רווחיו והפסדיו שייכים לקרן. יש חשיבות לגודל הקרן, למספר העמיתים ולמידת הגיוון שלהם. ככל שהקרן גדולה יותר ומגוון יותר מבחינת גיל החוסכים, מצבם התעסוקתי, מצבם הבריאותי וכדומה, כך החוסך הבודד מוגן יותר מפני טלטלות.

 

כיסויים ביטוחיים

כאמור, קרן פנסיה מספק לכם גם כיסוי ביטוחי – האם אתם יודעים מהו? האם הוא מתאים לצרכים שלכם? האם מצבכם המשפחתי השתנה וביצעתם את ההתאמות הדרושות?

 

זמינות המידע ושירות לקוחות

האם אתם יכולים לדעת בכל רגע ורגע מה קורה בקרן הפנסיה שלכם? האם המידע זמין ונגיש? האם אתם מקבלים דוחות? האם אתם יכולים לשחזר את הדוחות, למלא טפסים ולשלוח אותם באופן מיידי ונוח?

שירות לקוחות מהיר, יעיל, נגיש ומקצועי הוא מרכיב חשוב מאוד. בנוסף, חשוב שתוכלו לבצע פעולות אונליין בצורה ידידותית, ברורה ונוחה – גם מהמחשב וגם מהטלפון הנייד. על פניו, זה נראה מובן מאליו. בפועל, זה לא כך. חוויית שירות היא לא מותרות, היא אלמנטרית כשמדובר בעתיד שלכם.

 

בשורה התחתונה, אם השבתם תשובות מלאות וחיוביות על השאלות הללו, אתם מעודכנים ובקיאים בכל הנוגע לפנסיה שלכם, וטוב שכך. אם לא, כדאי "לעשות שיעורי בית".

 

*מסמך זה מיועד לשמש כחומר רקע בלבד, ואינו משקף בהכרח את עמדתה של איזו מהחברות מקבוצת כלל ביטוח ופיננסים. קבוצת כלל ביטוח ופיננסים ו/או מי מטעמה, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד ישיר או עקיף שיגרם משימוש במידע הכלול במסמך זה (כולו או חלקו), אם ייגרם, וכן אינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט במסמך זה. המידע המובא בדוח זה מבוסס על מידע פומבי וציבורי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים כאמינים. מטבע הדברים, נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות.

מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter