60 שניות על קופת גמל להשקעה

 

 

60 שניות על קופת גמל להשקעה

 

לעתים קרובות יש פער בין מה שאנחנו יודעים שאנחנו צריכים לעשות לבין מה שאנחנו עושים באמת. זה בולט במיוחד באופן שאנחנו מנהלים את הכסף שלנו. מצד אחד, אנחנו יודעים שחשוב לחסוך לעתיד, ומצד שני אנחנו לא ממש עושים את זה – או עושים את זה בצורה לא יעילה. הסיבה היא רתיעה מהתמודדות עם מושגים פיננסיים כמו חיסכון, השקעה, ריבית ועוד.

קופת גמל להשקעה היא פתרון מצוין לאנשים שרוצים לחסוך, אבל חוששים לקבל החלטה לטווח ארוך שאולי תיטיב איתם בעתיד הרחוק אבל תגביל אותם בעתיד הקרוב או הבינוני.

אבל רגע, מהי קופת גמל להשקעה? גם אם אתם מכירים בנפרד את המילים שמרכיבות את המושג הזה, לא בטוח שאתם מבינים במה היא שונה מקופת גמל אחרת. בכלל, לפעמים נדמה שמונחים מעולם הפיננסים נשמעים לנו יותר מסובכים ומעורפלים ממה שהם באמת.

אז הנה התקציר שיעשה לכם סדר – כל מה שאתם צריכים לדעת על קופת גמל ב-60 שניות:


ההבדל בין קופת גמל רגילה לקופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא תוכנית חיסכון עם יתרונות לגבי נזילות הכסף. ולא סתם יתרונות, אלא מעין שובר שוויון.

בניגוד לקופת גמל רגילה, מקופת גמל להשקעה ניתן למשוך את הכסף בכל עת ובכל גיל.

מדובר במוצר יחסית חדש בתחום קופות הגמל, שנולד לאחר שבמשך כמה שנים אנשים הלכו והתרחקו מקופות הגמל, בשל החשש לסגור את הכסף לשנים ארוכות. קופת גמל רגילה הייתה מוגדרת חיסכון לגיל פרישה, ואילו קופת גמל להשקעה היא למעשה חיסכון משולב בהשקעה, המיועד לכל גיל.

עם זאת, מי שאכן ממשיך לחסוך עד גיל פרישה נהנה מהטבות מס:

  • פטור ממס רווח הון
  • פטור ממס על הקצבה (משום שקצבת פנסיה פטורה ממס)

סכום מירבי לחיסכון

הסכום שניתן לחסוך בקופת גמל להשקעה גבוה – אבל לא בלתי מוגבל. הסכום המירבי אותו ניתן להפקיד לא יעלה על 72,616.50 ₪ בשנה *בכל שנה קלנדרית. 

 

גם שכירים, גם עצמאים וגם מובטלים

לא משנה אם אתם שכירים, עצמאים או לא עובדים כלל – כל אחד יכול לחסוך בקופת גמל להשקעה. המטרה היא לאפשר כלי חיסכון והשקעה למי שרוצה להשקיע בשוק ההון באמצעות גוף שמבין בזה ולא באופן עצמאי.

 

יתרונות מעל גיל 60

לאחר גיל 60 באות לידי ביטוי הטבות מס משמעותיות של פטור ממס רווחי הון ופטור ממס על הקצבה. תוכלו כמובן לבחור אם למשוך את כל הכספים שהצטברו כסכום חד פעמי, או לקבל קצבה חודשית. מי שבוחר בקצבה חודשית פטור מתשלום מס הכנסה על הקצבה.

 

מתאים במיוחד לקראת גיל פרישה

מדובר כאמור בתוכנית חיסכון גמישה ביותר. מצד אחד היא נזילה בכל עת (בכפוף לתשלום מס של 25% לפני גיל 60), ומצד שני היא נותנת תמריץ למי שיש לו סבלנות וחוסך עד גיל פרישה. לכן, ככל שאתם מתקרבים לגיל פרישה, היא אטרקטיבית יותר עבורכם.

 

תקרה לגובה דמי הניהול

דמי הניהול הנגבים מהחוסכים מוגבלים עד תקרה מסוימת (ואם תתמקחו אולי תוכלו להוזיל אותם):

  • 4% מכל הפקדה.
  • 1.05% בכל שנה מסך הכסף שכבר נצבר בחיסכון עד אותו מועד.

 

איפה מושקע הכסף של החוסכים?

הכסף שאתם חוסכים מושקע ע"י הגוף שמנהל את הקופה בשוק ההון.

 

לחסוך עבור הילדים

מאחר שמדובר בחיסכון נזיל ולא רק כזה שמיועד לגיל פרישה, מדובר בפתרון מצוין עבור מי שמעוניין לחסוך עבור ילדיו או נכדיו.

 

יתרונות נוספים

אפשר לקבל הלוואה בריבית נמוכה בסכום של עד 80% מהכסף שחסכתם.

 

האם אפשר להשוות את התשואות?

אפשר וכדאי להשוות בין תשואות קופות הגמל. ניתן לעשות זאת באמצעות מערכת "גמל נט" של משרד האוצר.

*נכון ל- 1/22

 

לדף המרכזי של קופת גמל להשקעה לחצו כאן

מסמך זה מיועד לשמש כחומר רקע בלבד, ואינו משקף בהכרח את עמדתה של איזו מהחברות מקבוצת כלל ביטוח ופיננסים. קבוצת כלל ביטוח ופיננסים ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד ישיר או עקיף שיגרם משימוש במידע הכלול במסמך זה (כולו או חלקו), אם ייגרם, וכן אינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט במסמך זה. המידע המובא בדוח זה מבוסס על מידע פומבי וציבורי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים כאמינים. מטבע הדברים, נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות.

מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter