תוכנית החיסכון שאסור לפספס : קופת גמל להשקעה

 

 

תוכנית החיסכון שאסור לפספס: קופת גמל להשקעה

מצד אחד, אתם רוצים לחסוך. בין אם מדובר בחיסכון לפנסיה, בין אם מדובר בחיסכון לילדים ובין אם בכל חיסכון אחר – אתם רוצים לחסוך כסף לעתיד. מצד שני, אתם לא ממש יודעים איפה ואיך.

אמנם, תמיד קיימת אפשרות לפתוח חיסכון בבנק, אבל מעבר לנוחות ולשקט הנפשי שזה מקנה לנו, יש להודות שלא מדובר בחלופה אטרקטיבית במיוחד. זה לא סוד שכבר הרבה זמן הריבית נמוכה עד כדי אפסית, כך שחיסכון בבנק הוא לא אלטרנטיבה מאוד רווחית.

אפיק חיסכון הרבה יותר אטרקטיבי הוא קופת גמל להשקעה. היא משלבת את המענה למי שמחפש חיסכון ולמי שמחפש השקעה, והיא נזילה בכל עת (בכפוף לתקנון הקופה).


קופת גמל להשקעה – ליהנות מכל העולמות

לכל אחד צרכים משלו. יש מי שמעוניין לצאת לטיול גדול ויקר בעוד שנתיים, יש מי שרוצה לקנות רכב חדש ויש מי שרוצה להגדיל את החיסכון שלו לפנסיה. יש גם מי שמחפש אפיק חיסכון משתלם עבור ילדיו או נכדיו, ומי שרוצה לעשות שינוי מקצועי ולהתחיל ללמוד.

כל הצרכים הללו שונים, אבל כולם מקבלים מענה באמצעות קופת גמל להשקעה. בניגוד לקופת גמל רגילה – שהיא למעשה תוכנית חיסכון  לקצבה, קופת גמל להשקעה היא תוכנית חיסכון לכל מטרה. היתרון הגדול שלה הוא הגמישות, יתרון נוסף הוא נזילות מיידית ויתרון שלישי הוא התשואה הפוטנציאלית.

אגב, כשמדברים על גמישות מדובר גם על התדירות של הפקדת הכסף – אפשר להפקיד בבת אחת סכום פעמי (עד התקרה הקבועה בחוק), אפשר לחסוך מדי חודש בהוראת קבע, אפשר לשלב ואפשר גם להגדיל או להקטין את ההפקדות – הכול בהתאם ליכולת הכלכלית של החוסך.


חוסכים ומשקיעים

בסופו של דבר, אנחנו אמנם רוצים לחסוך, אבל אנחנו גם רוצים שהכסף יעשה כסף... להכניס את הכסף לתוכנית שבה הוא פשוט שוכב ולא מניב רווחים זה כמעט כמו לשמור את הכסף מתחת לבלטות. קופת גמל להשקעה מבטיחה לנו שהכסף יושקע בשוק ההון וינוהל ע"י אנשי מקצוע.

את רמת הסיכון אנחנו יכולים לנתב בהתאם לנטיות לבנו ולצרכים שלנו. אפשר לבחור בין כמה מסלולים, והבחירה הזאת כמובן יכולה להתקבל בהתאם לייעוד של הכסף ולמועד הצפוי לשחרורו. אם המטרה שלנו היא לחסוך למשך שנתיים, ייתכן שנעדיף לבחור במסלול סולידי המורכב מאג"ח, ואם המטרה שלנו לחסוך עבור ילד שרק נולד כדי שיהיה לו כסף זמין לרכוש דירה כשיגדל, ייתכן שנעדיף קופת גמל להשקעה במסלול מנייתי.

ואגב, לא חייבים להחליט עכשיו החלטה שתחייב אתכם כל החיים. אפשר לעבור בין מסלול אחד לשני מבלי שהדבר ייחשב אירוע מס, כך שגם אם נדמה לכם עכשיו שהמסלול המנייתי מועדף עליכם ובעוד שנה תרצו לעבור למסלול יותר סולידי – תוכלו לעשות זאת בקלות.


חיסכון בהתאמה אישית

במילים אחרות, קופת גמל להשקעה היא תוכנית חיסכון בהתאמה אישית – ולכן מבין אפיקי החיסכון הקיימים, היא באמת מוצר שלא כדאי לפספס. היא מאפשרת לנו לחסוך עד 72,616.50 ₪ בכל שנה*

עבור מי שמחפש חיסכון ייעודי לפנסיה, מדובר בתוכנית חיסכון אטרקטיבית במיוחד – שכן אחרי גיל 60 ניתנות הטבות מס משמעותיות במקרה של משיכת הכספים כקצבה כמו פטור ממס רווחי הון ופטור ממס על הקצבה.


דמי ניהול מפוקחים

והנה עוד סיבה למה לא לפספס את קופת הגמל להשקעה כתוכנית חיסכון: דמי הניהול מוגבלים ל-4% מגובה כל הפקדה ול-1.05% בכל שנה מסך הכסף שכבר נצבר בחיסכון עד אותו מועד. כך, לא יכול לקרות מצב שתתעוררו בעוד כמה שנים ותגלו ששילמתם דמי ניהול גבוהים שלא ידעתם על קיומם.

בשורה התחתונה, עבור מי שמחפש אפיק חיסכון שמגלם את כל היתרונות – קופת גמל להשקעה היא אפיק שלא כדאי לוותר עליו.

 

*נכון ל- 1/22

** מסמך זה מיועד לשמש כחומר רקע בלבד, ואינו משקף בהכרח את עמדתה של איזו מהחברות מקבוצת כלל ביטוח ופיננסים. קבוצת כלל ביטוח ופיננסים ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד ישיר או עקיף שיגרם משימוש במידע הכלול במסמך זה (כולו או חלקו), אם ייגרם, וכן אינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט במסמך זה. המידע המובא בדוח זה מבוסס על מידע פומבי וציבורי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים כאמינים. מטבע הדברים, נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות.

מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter