קופת גמל להשקעה – במה היא שונה מאפיקי חיסכון והשקעה אחרים?

 

עבור מי שמעוניין לחסוך כסף, יש מגוון די רחב של אפשרויות. גם עבור מי שמעוניין להשקיע את כספו כדי להשתמש בו בעתיד, קיימים מגוון אפיקים. השילוב האידיאלי הוא שילוב בין חיסכון להשקעה, כך שהכסף יניב תשואות גבוהות ככל האפשר, וברגע שתזדקקו לו תהנו מסכום נאה.

 

אחת האפשרויות היותר יצירתיות של השנים האחרונות היא קופת גמל להשקעה. היא לא בדיוק קופת גמל, והיא לא בדיוק חיסכון רגיל – אז מהי בעצם? במה היא שונה מאפיקי חיסכון והשקעה אחרים ומה גורם לרבים כל כך לפתוח לעצמם קופה כזו?

 

ההבדל בין חיסכון בבנק לקופת גמל להשקעה

 

חיסכון בבנק הוא לעתים השיטה המיידית והנוחה ביותר שעולה בראשנו לחסוך כסף, אבל כל מי שמעוניין בתשואות נאות, מבין שהריבית הניתנת על החיסכון בבנק לא תוכל לספק אותו. אמנם חיסכון בבנק מציע יתרונות כמו סיכון אפסי והיעדר דמי ניהול, אך הריבית הנמוכה המוצעת כיום, אינה מניבה תשואות לחוסך. בנוסף, הכסף אינו נזיל ולא ניתן לפדות אותו בכל רגע שרוצים. יש מספר נקודות יציאה – וחוסר הגמישות הינו חיסרון.

 

בקופת גמל להשקעה, לעומת זאת, הכסף אינו שוכב ומתנהל מעצמו. הכסף שלכם, למעשה מנוהל על-ידי אנשי מקצוע, המשקיעים אותו באפיקים שמניבים את התשואות הגבוהות ביותר על-פי הניתוח המקצועי שלהם. אומנם, כאשר הכסף מושקע בשוק ההון הוא באופן טבעי הוא חשוף יותר לתנודות, אך זה גם מה שהופך את האפיק הזה לאפיק של חיסכון והשקעה, ולא רק אפיק חיסכון.

 

עבור מי שמעדיף השקעה סולידית, קיים מסלול שמתאים לצרכיו, ומי שמעדיף מסלול מנייתי יכול לבחור גם בו. כך למשל, כלל ביטוח ופיננסים מציעה במסגרת "כלל גמל לעתיד" מגוון מסלולי השקעה – ואפשר גם לשלב ביניהם. בניגוד לחיסכון בבנק שהוא למעשה מוצר סולידי מובנה ונטול גמישות, בקופת גמל להשקעה קיימת מודולריות מירבית בכל הנוגע לתמהיל ההשקעות. בנוסף, כפי שציינו קודם לכן, הכסף נזיל בכל נקודת זמן.

 

ההבדל בין קופת גמל לקופת גמל להשקעה

קופת גמל היא אפיק חיסכון לטווח בינוני וארוך שמקנה לחוסך הטבות מס. היא מיועדת לגיל פרישה. כספים שהופקדו בקופת גמל לעצמאים לפני שנת 2006, ניתנים למשיכה לפי המוקדם מבין השניים: 15 שנה לאחר ההפקדה הראשונה בקופה, או בגיל פרישה. כספים שהושקעו החל ב-1 בינואר 2006 ניתנים למשיכה החל מגיל 60 בלבד.

 

קופת גמל להשקעה, לעומת זאת, היא אפיק חיסכון לכל טווח. אם אתם יודעים כבר היום שתזדקקו לסכום כסף בעוד שנה, אבל בינתיים אתם רוצים לסגור את הכסף ולהשקיע אותו – אין שום בעיה. הנזילות היא יתרון אדיר שיש לקופת גמל להשקעה להציע, בהשוואה לקופת גמל רגילה.

אם אתם תוהים מדוע היא מוגדרת בכל זאת "קופת גמל", הסיבה היא שיש לה תכונות משותפות עם קופת הגמל המסורתית. התכונות הללו נוגעות להטבות המס שתקבלו בגיל הפרישה.

 

מי שלא רוצה לשמור את כל הביצים בסל אחד, כדאי שישקול לחסוך לפנסיה גם באמצעות קופת גמל להשקעה, וזאת בשל העצמאות שלה, הגמישות הרבה שלה, ולא פחות מזה, בשל הטבות המס שהיא מקנה. אפשר לחסוך באופן הזה סכום של 72,616.50 שקל בשנה, וכאשר פודים את הכסף מגיל 60 בצורת קצבה חודשית (במקום משיכת כל הסכום בבת אחת), לקבל פטור ממס רווחי הון על הרווחים שהצטברו. הקצבה תהיה פטורה ממס הכנסה.

 

בשורה התחתונה, קופת גמל להשקעה שונה מאפיקי חיסכון והשקעה אחרים ומציעה מגוון יתרונות שמאפשרים לחוסך ליהנות כמעט מכל העולמות: נזילות, גמישות ועוד.

 

*מסמך זה מיועד לשמש כחומר רקע בלבד, ואינו משקף בהכרח את עמדתה של איזו מהחברות מקבוצת כלל ביטוח ופיננסים. קבוצת כלל ביטוח ופיננסים ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד ישיר או עקיף שיגרם משימוש במידע הכלול במסמך זה (כולו או חלקו), אם ייגרם, וכן, אינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט במסמך זה. המידע המובא בדוח זה מבוסס על מידע פומבי וציבורי גלוי, וכן על מקורות מידע הנחשבים כאמינים. מטבע הדברים, נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות. מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter