תוכנית חיסכון לכל מטרה - מה חשוב לדעת על קופת גמל להשקעה?

 

 

 

תוכנית חיסכון לילדים, לפנסיה ולכל מטרה - מה חשוב לדעת על קופת גמל להשקעה?

 

כולנו יודעים כמה חשוב לחסוך, אבל לא כולנו עושים את זה, ולעתים אנחנו עושים את זה בלי להשקיע מספיק מחשבה במטרת החיסכון ובסוג החיסכון. בשנים האחרונות, שבהן סביבת הריבית היא אפסית, החיסכון בבנק הפך לפחות אטרקטיבי – והעיניים נשואות אל פתרונות אחרים, אשר מצד אחד יאפשרו לנו גמישות, נזילות וגם ביטחון, ומצד שני יאפשרו לנו להתמיד בחיסכון לקראת יום סגריר.

 

תוכנית חיסכון לילדים, ולכל מטרה אחרת

 

קופת גמל להשקעה היא ללא ספק אחד הפתרונות הכי אטרקטיביים כיום, בזכות סל היתרונות שהיא מציעה. אחד היתרונות האלה הוא העובדה שקהל היעד שלה הוא... כולם. היא מתאימה למי שרוצה לחסוך ומתאימה למי שרוצה לחסוך לילדים; היא מתאימה למי שרוצה לחסוך לטווח בינוני (למשל, לקראת אירוע מסוים או לרכישת רכב), והיא מתאימה למי שרוצה פשוט שקט נפשי עם חיסכון לטווח ארוך.

 

צריכים את הכסף? נזילות מיידית

 

כאשר אנחנו פותחים חיסכון, לפעמים אנחנו מייעדים את הכסף לצורך ספציפי ולעתים אנחנו פשוט רוצים לדעת שבבוא היום יהיה לנו סכום שנוכל להשתמש בו. אולם, החיים הפכפכים ולעתים התוכניות שלנו לא עולות בקנה אחד עם המציאות. בניגוד לקופת גמל רגילה, שבה החוסך לא יכול להוציא את הכסף לפני גיל פרישה (למעט במקרים מיוחדים), במקרה של קופת גמל להשקעה הנזילות היא מוחלטת. במידה שאתם זקוקים לפתע לכסף, תוכלו לתת הוראה ולשחרר את הכסף לחשבונכם באופן מיידי (בכפוף לתשלום מס רווח הון ולתקנון הקופה).

 

קופת גמל להשקעה – יופי של מתנה

 

אין ספק שחיסכון לילדים הוא כלי משמעותי שיכול לסייע לכם ולהם בעתיד. פתיחת קופת גמל להשקעה יכולה להוות גם מתנה נהדרת. למעשה, ההורים (או סבא וסבתא) יכולים לפתוח את קופת הגמל להשקעה על שמם ולייעד אותם לילדים, ויכולים גם לפתוח אותה על שם הילד עצמו. 

כדאי לדעת שאם ההורים פותחים את הקופה בשמו של הילד או מבצעים בה פעולות (כמו העברה בין מסלולים או משיכה), נדרשים אישור וחתימה של שני ההורים. גם  סבא או סבתא יכולים לפתוח  את הקופה עבור הנכדים ולהפקיד בה כספים, תוך הגדרת הגורמים הזכאים לפעול בחשבון.

 

יש לכם סבלנות? קבלו הטבות מס

 

אם אתם פותחים קופת גמל להשקעה כחיסכון לפנסיה, משתלם לכם להיות סבלניים. הצ'ופר למי שמוציא את הכספים כקצבה חודשית  אחרי גיל 60 הוא פטור ממס רווחי הון. בנוסף, יש צ'ופר לא פחות מפתה למי שמקבל את הסכום כקצבה ולא כהון חד פעמי: פטור ממס על כספי הקצבה.

 

סולידיים או אוהבי סיכונים? בחרו את המסלול המתאים לכם

 

אחת הסיבות שבגללן קופת גמל להשקעה מתאימה לכל חוסך היא העובדה שאפשר לבחור במסלול שמתאים לכם. אם אתם פותחים קופת גמל להשקעה כחיסכון לילדים, וברור לכם שהקופה הזאת תיפתח רק בעוד שנים ארוכות – תוכלו לבחור במסלול מנייתי, שכן וגם  במקרה של ירידות זמניות בשוק ההון, ייתכן שלאורך זמן השוק יתקן את עצמו והקופה תניב רווחים יפים . אם אתם בני 50 פלוס ומשתמשים בקופת גמל להשקעה כחיסכון לפנסיה, אולי תעדיפו חיסכון סולידי יותר.

כך או כך, קיימים מגוון מסלולי ההשקעה שאפשר לבחור כאשר פותחים קופת גמל להשקעה מתאימים כמעט לכל חוסך – כזה שמחפש השקעה סולידית באג"ח, כזה שמעדיף השקעה במניות וכזה שמחפש את השילוב.

היתרון הנוסף הוא הגמישות – אפשר לעבור ממסלול למסלול בקלות ובלי שהדבר ייחשב לאירוע מס, כך שזו לא "חתונה קתולית".

בשורה התחתונה, קופת גמל היא חיסכון לכל מטרה – המשולב בהשקעה ומתאים לכל אדם בכל גיל.

 

לדף המרכזי של קופת גמל להשקעה לחצו כאן

* מסמך זה מיועד לשמש כחומר רקע בלבד, ואינו משקף בהכרח את עמדתה של איזו מהחברות מקבוצת כלל ביטוח ופיננסים. קבוצת כלל ביטוח ופיננסים ו/או מי מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד ישיר או עקיף שיגרם משימוש במידע הכלול במסמך זה (כולו או חלקו), אם ייגרם, וכן אינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט במסמך זה. המידע המובא בדוח זה מבוסס על מידע פומבי וציבורי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים כאמינים. מטבע הדברים, נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות.

מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter