ביטוח מבנה לדירה – מה הוא כולל ואילו הרחבות כדאי להכיר?

 

עולם ביטוחי הדירה מורכב משני סוגי כיסוי בסיסיים – ביטוח תכולה וביטוח מבנה. לכן, כאשר אדם מבטח את הדירה רק בביטוח תכולה, הוא חייב לדעת שהוא לא יקבל כיסוי לנזק או הרס שנגרם למבנה. דוגמה טובה לצורך בשני הכיסויים אפשר למצוא במקרה של פריצה. ביטוח התכולה יספק למבוטח כיסוי במקרה בו נגנבו מהבית דברים, אבל מה באשר למבנה עצמו? מי יפצה אותו על החלון שנשבר או על הדלת שנעקרה ממקומה עקב הפריצה?

 

ביטוח מבנה מגן על המבוטח מפני נזקים הנגרמים לדירה, בהם התקרה, הרצפה, הקירות והגג, וגם לתשתיות המבנה (בהם צנרת, ומתקני טלפון וחשמל). מתוך כך, הפוליסה מעניקה, בין היתר, כיסוי לנזקים שנגרמו לדירה עקב פריצה או עקב פעולות זדון.

 

פוליסת הדירה הינה פוליסה תקנית (נוסחה בתקנות). לפי הפוליסה התקנית, הכיסוי ניתן למבנה של הדירה או הבית הנזכרים במפרט וששימושם העיקרי למגורים, לרבות מרפסות, צנרת (לרבות צנרת גז), מתקני ביוב ואינסטלציה, מתקני הסקה, מערכות מיזוג אוויר, מערכות סולריות לחימום מים, מתקני טלפון וחשמל, שערים, גדרות ודרכים מרוצפות השייכים לדירה, וכל החלקים הקבועים של הדירה או המחוברים אליה חיבור של קבע; ואם הדירה מצויה בבית משותף – גם לרבות חלקו של המבוטח ברכוש המשותף של הבית וכן הצמדות מיוחדות שיש לדירה (לרבות מחסן).

 

הביטוח מכסה את המבוטח במקרים המפורטים בפוליסה, בהם נזק שנגרם כתוצאה מאש, ברק, רעם, וכן עשן שהוא תופעה יוצאת דופן ולא תופעה קבועה; התפוצצות או התלקחות; רוח שמהירותה עולה על 30 קשר, לרבות גשם שירד באותה עת, שלג או ברד, למעט דליפת מי גשם מבעד לקירות או לתקרה או ספיגתם בהם; שיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני (למעט צונאמי); נפילת כלי טיס, נפילת חפצים מכלי טיס, רעד על קולי הנגרם מכלי טיס; מגע או התנגשות של כלי רכב בדירה, ובמקרים נוספים הכלולים בפוליסה.

 

מחיר הפוליסה כמובן משתנה, והוא מושפע מכמה וכמה גורמים – החל מסוג הנכס (דירה בבית משותף או בית פרטי), גיל הנכס, קומה ועוד, ועד תביעות קודמות. כמובן, המחיר מושפע גם מן ההרחבות לפוליסה.

 

עקרונית, הפוליסה היא כאמור פוליסה תקנית, אבל חברת הביטוח יודעת להציע הרחבות שמספקות מענה לתרחישים אפשריים נוספים. מבוטחים רבים לא מסתפקים בפוליסה התקנית, ולא במקרה.  ההרחבות הן אלה שמספקות מעטפת רחבה יותר.

 

כך למשל, חברת כלל ביטוח ופיננסים מציעה במסגרת ביטוח מבנה לדירה כיסוי לנזק לדוד שמש או דוד חשמל ביתי. במקרה נזק פיזי פתאומי שסיבותיו מכוסות ביטוח, המבוטח יזכה לביקור של איש מקצוע תוך 24 שעות ממועד הודעת המבוטח על הנזק, או במועד אחר שייקבע בתיאום עם המבוטח ועל דעתו, וזאת לשם אבחון הנזק, תיקון הדוד או החלפתו או מתן פיצוי למבוטח (לפי בחירתו).

 

הרחבה נוספת מספקת כיסוי לסיכוני מים או נוזלים אחרים. החשיבות של הרחבה זו ברורה, שהרי נזילה עלולה לגרום לנזקים גדולים מאוד שעלות תיקונם עשויה להגיע להוצאה כספית גדולה מאוד.

 

לסיכום, ביטוח דירה הוא ביטוח שהחשיבות והנחיצות שלו ברורה. אפשר כמובן להסתפק בפוליסה התקנית, אבל כדאי לעיין בנוסח הפוליסה ולקבל החלטה מושכלת לגבי היקף הכיסוי הנחוץ לכם.

 

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית. להרחבה מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter