ביטוח בריאות פרטי מול ביטוחי קופות החולים

 

 

בישראל, קיים חוק ביטוח בריאות ממלכתי, המספק לכל אחד ואחת כיסוי בריאותי. אמנם, מדובר בכיסוי בסיסי בלבד. כך למשל, כל אדם זכאי להיבדק אצל רופא מומחה כגון: אורתופד, אף אוזן גרון ונוירולוג, באמצעות קופת החולים אליו הוא משויך. יחד עם זאת, ככל שיהיה מעוניין לקבל חוות דעת מרופא מומחה, אשר אינו בהסדר עם קופת החולים, הוא לא יהיה זכאי לכיסוי מסוג זה, וייאלץ לשלם מכיסו סכומי כסף לא מבוטלים.

 

כמו כן, במידה ואדם יזדקק לתור דחוף – הוא עלול למצוא עצמו חסר אונים, ואף להמתין חודשים ארוכים עד למועד התור שלו עם הרופא.

 

בהתאם לכך, קופות החולים מציעות (מעבר לסל שירותים הבריאות הבסיסיים), ביטוח משלים בתשלום (הנקרא גם בשם שב"ן – "שירותי בריאות נוספים"). כל חבר קופת חולים זכאי להצטרף לתכנית שב"ן, ללא קשר למצבו הבריאותי או לגילו. התשלום הנו אחיד לכל החברים באותה קבוצת גיל ובאותה תכנית.

 

בכל קופת החולים שמו של הביטוח האמור שונה, אך בשורה התחתונה, הביטוחים המשלימים די דומים. הם מציעים, בין היתר, השתתפות בהוצאה על ביקור אצל רופא פרטי, לקבלת חוות דעת רפואית נוספת, החזר על מגוון בדיקות, רפואה משלימה ועוד.

 

מרבית הישראלים אינם מסתפקים בביטוח הבריאות הממלכתי, ומבוטחים גם בביטוחי בריאות משלימים באמצעות קופות החולים.

 

ועדיין, גם הכיסויים הביטוחים שמעניקים הביטוחים המשלימים,  אינם מלאים ואינם עונים על כל הצרכים. כאשר מדובר בבריאות שלנו ושל בני משפחתנו, אנו לא מעוניינים להתפשר, להמתין או לוותר על הטיפול הרפואי הטוב ביותר עבורנו. אנו רוצים לדעת שככל שנזדקק לטיפול רפואי, יהיה באפשרותנו להשיג תרופה מסוימת, גם במידה שעלותה הנה עשרות אלפי שקלים, ואף נוכל לעבור ניתוח אצל המנתח הטוב ביותר, גם מעבר לים.

 

ביטוח בריאות פרטי נותן מענה לכך, ולמעשה מהווה רובד משלים לביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים.

 

ביטוח בריאות פרטי מול הביטוח המשלים של קופות החולים

 

ביטוח בריאות פרטי שונה מהשב"ן במספר היבטים –

 

בביטוח בריאות פרטי, קיים חוזה בין המבוטחים לחברה, כך שהמבוטחים יודעים לדוגמא מהם הכיסויים הביטוחיים הקיימים ברשותם בפוליסה, וכן מהם התעריפים אותם ישלמו לאורך השנים. לעומת זאת, קופות החולים עלולות לשנות את התנאים ואת הכיסויים וכן לשנות את התעריפים.

 

בעוד שהביטוח המשלים של קופות החולים מנוסח בנוסח אחיד לפי קבוצות גיל, בביטוח הבריאות הפרטי, המבוטחים יכולים לבצע התאמות ולבחור את הכיסויים הביטוחיים שהם מעוניינים בהם.

 

למעשה, לא קשה להבין מדוע אנשים רבים אינם מסתפקים בביטוח המשלים של קופת החולים ומצטרפים בנוסף לביטוח הבריאות הפרטי.

 

מי שיש ברשותו ביטוח בריאות פרטי, זוכה לשירות מהיר ואישי – וזה כשלעצמו יתרון גדול כשמדובר בבריאות. מעבר לכך, קיים מגוון טיפולים ובדרך כלל מתאפשרת גישה לטכנולוגיות רפואיות מתקדמות, אשר ללא הביטוח הרפואי הפרטי, יהיה קשה עד בלתי אפשרי לממן אותן.

 

אחד התחומים שבו יש לביטוח בריאות פרטי יתרון הוא סל התרופות. קופות החולים אינן יכולות, לפי חוק, להציע למטופלים להרחיב את סל התרופות שיש ברשותם, אך בביטוח בריאות פרטי זה אכן אפשרי. קיימות מחלות קשות רבות, שעבורן מפתחים תרופות פורצות דרך – אך הן יקרות מאוד ואינן נכללות בסל התרופות, אותן מציעות קופות החולים. כמו כן, למחלת הסרטן קיימות בדיקות המתאימות את הטיפול התרופתי לסוג המחלה ומאפייני המטופל. במקרים אלה, מי שאין ברשותו ביטוח בריאות פרטי, לרוב נאלץ לוותר על הטיפול מציל החיים – רק כי אין לו את האמצעים לממן את התרופה.

 

כאמור, ביטוח הבריאות הפרטי, מאפשר התאמה אישית לצרכי המבוטחים. כך, חברת כלל ביטוח ופיננסים, מציעה מגוון מסלולים שיכולים לתת מענה למגוון צרכים - החל ממסלול מקיף כמו פוליסת ביטוח בריאות מסוג "מדיכלל פרימיום", הכוללת כיסוי לניתוחים מהשקל הראשון; אפשרות לבצע את הניתוח בחו"ל; כיסוי לתרופות; כיסוי להשתלות ולטיפולים מיוחדים בחו"ל ועוד, ועד פוליסת ביטוח בריאות מסוג "מדיכלל בייסיק – מסלול תרופות והשתלות", אשר מציעה כיסוי עבור השתלות וטיפולים מיוחדים בחו"ל וכיסוי לתרופות. ניתן לרכוש כל כיסוי בנפרד.

 

   

* האמור הינו מידע כללי בלבד וזכויות המבוטח יהיו בהתאם לתנאי תכנית הביטוח המלאים לרבות סייגים וחריגים | בכל מקרה של סתירה יגברו הוראות תכנית הביטוח| 

   האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בצרכים של כל אדם | ההצטרפות לביטוח כפופה לחיתום רפואי ואישור המבטח | כלל חברה לביטוח בע"מ.  

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter