מה משפיע על מחירו של ביטוח החובה?

 

ביטוח חובה לרכב הוא מן הסתם ביטוח שכל בעל רכב חייב לרכוש, שהרי כשמו כן הוא – חובה. לכן, לעתים נדמה שאין טעם לעשות השוואות מחירים מפני שישנה פוליסה בסיסית המחייבת את כל הגופים המבטחים לספק. זה לא מדויק ובהחלט כדאי לבצע השוואה כזאת, משום שאמנם מרכיבי הפוליסה הבסיסית הם קבועים, אך כל חברת ביטוח נותנת משקל שונה למרכיבים וזה משפיע על המחיר הסופי. במילים אחרות, אמנם נקבעה סדרה של פרמטרים על בסיסם מתומחר ביטוח הרכב, אולם כל חברת ביטוח מחליטה כיצד לחשב פרמטרים אלה, ולכן אין מחיר אחיד לפוליסת ביטוח חובה.

 

מעבר לכך, כדאי גם להבין מה משפיע על ביטוח חובה בהיבט של סוג הרכב, מפני שברגע שהמידע הזה קיים בידי הצרכן – הוא יכול לקבל החלטה נבונה יותר לגבי הרכב שירכוש, אביזרי הבטיחות שיהיו כלולים בו ועוד.

 

רגע לפני שנרד לפרטים, נזכיר מה מכסה פוליסת ביטוח חובה לרכב: מדובר בכיסוי שניתן בכל מקרה של נזקי גוף לנהג, למי שנמצא איתו ברכב ולמי שנפגע מהתאונה (כולל הולכי רגל), למעט החריגים הקבועים בדין.

 

כמובן, חשוב לזכור שביטוח חובה לא מכסה נזקי רכוש וגם לא מכסה גניבה, ולשם כך יש לרכוש ביטוח מקיף.

 

אז מה משפיע על מחירו של ביטוח החובה?

 

אפשר לחלק את הגורמים שמשפיעים על מחיר ביטוח החובה לשניים – גורמים שקשורים בנהג עצמו וגורמים שקשורים ברכב.

 

גורמים הקשורים בנהג עצמו

הגורמים הקשורים בנהג עצמו כוללים מספר נתונים – החל ממין הנהג, דרך גיל הנהג ועד ותק הנהיגה שלו ואופי הנהיגה שלו. מבחינת חברת הביטוח, מה שמכתיב את המחיר הוא רמת הסיכון שהנהג יהיה מעורב בתאונת דרכים, ולפי הנתונים הסיכון הזה גדול יותר בקרב נהגים צעירים ולא מנוסים.

אז מי הם הנהגים שישלמו פחות? למעשה, מדובר בנהגות מבוגרות וזהירות. נהג צעיר משלם יותר, ואם היסטוריית הנהיגה שלו כוללת גם תאונות, הרשעות ושלילות – אז מחיר הפוליסה שלו יהיה אפילו גבוה יותר.  המשמעות היא שאמנם אינכם יכולים להשפיע על גילכם או על מינכם, אבל אתם כן יכולים להשפיע על מחיר ביטוח החובה באמצעות הקפדה על נהיגה זהירה.

 כאשר מדובר ברכב שמשמש את המשפחה, הביטוח יתייחס בין היתר לנהג הצעיר ביותר הנוהג ברכב.

 

גורמים הקשורים ברכב

החלק הזה שמרכיב את מחיר הפוליסה הוא חלק שאתם כן יכולים להשפיע עליו, משום שאם תדעו מראש מה משפיע על מחיר הביטוח, תוכלו להעדיף רכב מסוים על פני רכב אחר.

 

על אילו מאפיינים מדובר?

בין הגורמים שמשפיעים על מחיר ביטוח החובה, אפשר למצוא את סוג הרכב ואת גילו, וגם את הימצאותם של אביזרי בטיחות ועזרים בטיחותיים, כמו כריות אוויר, מערכת התרעה על אי שמירת מרחק, מערכת התרעה על סטייה מנתיב ועוד.

בדרך כלל, ככל שתבחרו ברכב בטיחותי יותר, כך תוכלו לשלם פחות על הביטוח. במקרה כזה אתם נהנים מיתרון כפול, גם מפחיתים את הסיכוי לתאונה וגם חוסכים בהוצאה על ביטוח החובה. בחירה מושכלת שתתבצע לאחר בחינת מאפייני הרכב יכולה לחסוך לא מעט כסף.

 

 

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית. להרחבה מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter