חשבתם שאתם יחידים ומיוחדים בעולם? כך תתגוננו מפני גניבת זהות

 

ככל שהעולם מתקדם והחיים שלנו נעשים יותר ויותר דיגיטליים, אנחנו נעשים גם יותר ויותר חשופים. מצד אחד, אין ספק שזה נוח שאפשר לשמור הכול בענן – לא צריך מסמכים, לא צריך אלבומים, אבל מצד שני, כאשר כל המידע האישי שלנו מאוחסן באופן לא פיזי, הוא גם פגיע וחשוף לסכנות - אפשר לגנוב אותו, אפשר למחוק אותו, אפשר להשתמש בו לרעה ואפשר גם לסחוט אותנו באמצעותו.

 

אחת התופעות המפחידות והנפוצות כיום היא תופעה של גניבת זהות. לכל אחד מאיתנו יש זהות מקוונת, והרעיון מאחורי גניבת זהות הוא פשוט ומפחיד: אדם או גוף אחר משיג את הפרטים האישיים שלכם ומתחזה אליכם.

 

איך הם משיגים את הפרטים שלכם? בדרך כלל באמצעות שיטה הנקראת "פישינג" (PHISHING), או בעברית "דיוג". הנוכלים מתחזים לגורם אחר, בדרך כלל חברה מסחרית שאתם מכירים, מזייפים בקלות את הלוגו שלה ופונים אליכם בבקשה לתת פרטים כאלה ואחרים. הפנייה יכולה להתבצע במייל, בהודעה ואפילו בטלפון. הם משיגים את שם המשתמש והסיסמה, ומשם הדרך די סלולה לגניבת הזהות שלכם.

 

גניבת זהות – אל תפלו בפח

גניבת זהות יכולה לשמש את הנוכלים לפגיעה בשמו הטוב של אדם. קיימת תופעה של גניבת זהות ברשתות החברתיות, כאשר הכוונה היא להשתלטות על פרופילים של משתמשים בפייסבוק, באינסטגרם וכו' ושימוש לרעה באותו פרופיל, למשל למטרות הפצת חומר פורנוגרפי, להסתה ועוד.

 

נשמע מפחיד? בצדק. מעבר לתחושת הפגיעה מעצם החדירה לפרטיות, הנזק הכלכלי עשוי להיות אדיר, והנזק הנפשי לא פחות.

הנפגעים, לעתים קרובות, כלל אינם מודעים לכך שזהותם נגנבה במשך כמה שעות, ימים ואפילו יותר, ובזמן הזה מייצרים הנוכלים נזק רב במעגלים שונים ורבים.

ההוצאות שהנפגע עלול לספוג כמובן גבוהות מאוד, וכאמור, הנזקים עלולים להיות לא רק כספיים, אלא גם פסיכולוגיים.

 

כדי להימנע מגניבת זהות, חשוב להיות עירניים כאשר מקבלים הודעות המכילות קישורים - לא לפתוח הודעות חשודות או לינקים חשודים, לא למסור לעולם מידע אישי בטלפון או במייל,  ולהחליף סיסמאות בתדירות גבוהה.

 

אולם, גם אחרי כל אלה, הסכנה קיימת ואפילו האנשים הממולחים ביותר, לעתים, נופלים קורבן לגניבת זהות.

לכן, חשוב מאוד להצטייד כיום בביטוח סייבר – כזה שמספק, בין היתר, כיסוי לגניבת זהות ושימוש בפרטים אישיים.

 

חברת כלל ביטוח ופיננסים מציעה ביטוח סייבר למשפחה, שאולי הדבר הכי חשוב שביטוח זה מציע, לצד הכיסויים הרבים הכלולים בו, הוא גורם מקצועי לפנות אליו במקרה שחווינו אירוע מסוג זה ואנו חסרי אונים כיצד לפעול ולהתמודד. לצד גורם לפנות אליו, מציע הביטוח החזר כספי עבור הוצאות ששולמו לאלו שנאלצו להתמודד עם מקרה בו נעשה שימוש לרעה ברשומות רשמיות כתוצאה ישירה מגניבת זהות, לרבות הוצאות משפטיות במקרה בו המבוטח נתבע ע"י צד שלישי, והחזר הוצאות בגין עלות הנפקה מחדש של מסמכי זהות. כמו כן, הפוליסה מכסה החזר הוצאות בגין ייעוץ עם מומחה סייבר ומעניקה החזר בגין הוצאות ייעוץ פסיכולוגי/פסיכיאטרי כתוצאה ישירה מגניבת הזהות.

 

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית. להרחבה מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter