יתרון ביתי, גם בחו''ל

יתרון ביתי, גם בחו''ל


אנשי עסקים אשר ברשותם נכסי נדל"ן, ו/או יזמים של פרוייקטים קבלניים בחו"ל יכולים כיום לבטח את הנכסים בארץ באמצעות פוליסה מיוחדת שמספקת חברת "כלל ביטוח". ארנון גוטמן, מנהל המחלקה הבין-לאומית בחברה, מסביר את היתרונות ללקוחות

 

שוק הנדל"ן הישראלי הוא כבר מזמן שוק גלובלי. יותר ויותר אנשי עסקים ישראלים בתחום הנדל"ן פעילים כיום מעבר לים, בעיקר בשווקים המתעוררים במזרח אירופה, אך גם בארה"ב, בבריטניה, באסיה, בדרום אמריקה ובמזרח הרחוק. עידן הגלובליזציה סיפק הזדמנות לקבלנים, ליזמים ולאנשי הנדל"ן הישראלים, שהשוק המקומי כבר היה צר מלהכיל את יכולותיהם, לפעול בחו"ל וליזום פרוייקטים בעולם.

אבל כל אלה הן כבר חדשות ישנות. החדשות האמיתיות הן שאנשי עסקים ישראלים אשר ברשותם נכסי נדל"ן, ו/או יזמים של פרוייקטים קבלניים בחו"ל יכולים לבטח את הנכסים כאן בארץ, באמצעות 'כלל ביטוח', מ"קבוצת כלל". בעניין זה חשוב להזכיר, כי כל מי שבבעלותו נכסים בחו"ל חייב לבטחם לפי חוקי המקום.

כלל ביטוח, באמצעות המחלקה הבין-לאומית שלה, מספקת לחברות ולגופים ישראלים הפועלים בחו"ל את כל סוגי הביטוחים העסקיים. גם אם מדובר בנכס הנמצא בסין, בהודו, בארה"ב, בפולין או בהולנד, הביטוח נעשה בישראל, תוך ייעוץ וליווי שוטף של המחלקה ובזמן הנוח ללקוח. לא סתם הסיסמא המלווה את פעילות המחלקה הבינ"ל היא "גם כשהנכס רחוק הביטוח נשאר קרוב!"


רשת בין-לאומית

היתרון הגדול של "כלל ביטוח" טמון בכך שהיא חברה ברשת בין-לאומית של תאגידי ביטוח, INI, הפועלת ב-90 מדינות באמצעות חברות ביטוח בפריסה עולמית ואשר חבריה מסייעים זה לזה בהוצאת פוליסות ביטוח מקומיות, על פי החוקים המקומיים. בסופו של דבר, כדי לרכוש פוליסה בחו"ל זקוקים לגורם מקומי וכל אחת מהחברות ברשת עושה זאת באמצעות החברה המקומית שנמנית על הארגון. "כלל ביטוח" היא הנציגה הרשמית והיחידה של ישראל, ובתור שכזו, היא גם מסייעת ליתר החברות לבצע ביטוח מקומי כאן בישראל עבור חברות זרות. עם זאת, בארה"ב פועלת "כלל ביטוח" גם ישירות עם חברת האחות בקבוצה - חברת Guard.

מי שעומד בראש המחלקה הבין-לאומית הוא ארנון גוטמן, איש ביטוח ותיק, עם ניסיון של 30 שנה בתחום, שכבר עבד ב"כלל ביטוח" בעבר וחזר אליה לפני כשש שנים. ארנון שימש במשך שנים כסמנכ"ל ב"המגן", שם היה אחראי על כל העסקים הגדולים, ביטוחי המשנה הפקולטטיביים, ביטוחי סיכונים מיוחדים וגם על המחלקה הימית.

 

מדוע כדאי לבטח בארץ נכס הנמצא בחו"ל, כשאפשר להיעזר בשירותי ביטוח מקומיים בכל מדינה ומדינה?
"ביטוח בחו"ל הוא לא עניין פשוט. כל מי שיש לו נכסים בחו"ל נתקל לא אחת בקשיים רבים ובאי הבנות כאשר רצה לבטח את הנכס באמצעות חברה מקומית. זהו תהליך מורכב. לכל מדינה יש את התקנות, הכללים והרגולציה שלה, שלא לדבר על קשיי שפה ופערים בתרבות העסקית. אגב, לא מדובר רק על שלב רכישת הפוליסה, אלא גם על הפעלת הביטוח. כך למשל אם צריך יהיה להפעיל את הביטוח עקב שריפה, או נזק אחר שנגרם לרכוש, בעל הנכס צריך מישהו שהוא מכיר שיעמוד לצידו. אבל מעבר לכל אלה, יש כאן יתרון נוסף: איש עסקים, שכבר רגיל לעבוד בארץ עם הסוכן שלו, מכיר אותו ומאמין בו, וכמובן סומך על חברת הביטוח שלו, ימשיך ליהנות מרמת השירות לה הוא רגיל גם במסגרת עסקיו בחו"ל. זה נראה אך טבעי ונכון".

 

מיהו למעשה קהל היעד?

"קהל היעד הוא בדרך כלל חברות נדל"ן ישראליות, ו/או מפעלים, ו/או יזמים של פרוייקטים קבלניים הפועלים בחו"ל".

 

האם מדובר רק בעסקים גדולים?
"לאו דווקא. גם בעל בית מלון קטן או קבלן קטן נזקק לביטוח ולא רק יזם נדל"ן גדול. כולם זקוקים לביטוח וסוכנים שעובדים עם לקוחות קטנים ובינוניים, שיש להם פעילות בחו"ל, טוב יעשו אם יציעו להם את השירות שלנו".

 

כיצד מתבצע התהליך?
"אנו יושבים עם הלקוחות, המגיעים אלינו באמצעות הסוכנים, ולומדים על הפעילות שלהם בחו"ל, תוך בדיקה מקיפה של התנאים והכללים המקובלים באותה מדינה. בשלב הבא אנו מסכמים את התנאים, מבצעים שקלול בין התנאים המקומיים לבין תנאי הפוליסות של 'כלל ביטוח', ומכתיבים לחברה הזרה את תנאי הפוליסה ואת ההרחבות שאנו דורשים. למעשה, אנו משמשים כמעין מבטח משנה של החברה המקומית. אנו גם משתדלים לא להיות יקרים יותר מהגורם המקומי. במקרה של תביעה הלקוח פונה אלינו ואנו מכוונים את החברה המקומית לאופן הטיפול בתביעה כמקובל בחברתנו. בתביעות הגדולות אנו מקפידים על בדיקת הנזק ע"י שמאי ישראלי".

 

בחינת פוליסה, ועוד זרה, איננה עניין פשוט. איך אתם מתמודדים עם האתגר הזה?
"ובכן, זו בדיוק המומחיות שלנו. ראשית, כל הפוליסות עוברות תרגום לאנגלית ואנו בודקים אותן היטב. שנית, יש לנו בקיאות רבה והיכרות מעמיקה עם הנעשה בשוקי הביטוח בעולם והחקיקה המקומית, כך שאנו מסוגלים לבצע בקרה נאותה ולהתאים ללקוח את הפוליסה הטובה ביותר".

 

יש מדינות שלא תפעלו בהן?
"אנחנו לא ניכנס, למשל, למדינות שלא ניתן להכניס אליהן שמאי שלנו. אבל אני רוצה להרגיע, שוקי הביטוח במרבית המדינות בהן פועלים אנשי נדל"ן ישראלים הם משוכללים למדי ואין כל בעיות במובן זה".

 

האם אתם מכסים את כל סוגי הנזקים?
"אנו מספקים את כל הביטוחים העסקיים הנדרשים לחברה, לרבות ביטוח הנכסים והחבויות, למעט ביטוחי רכב, בריאות או דירה, אך במגבלות התנאים המקומיים בהתייחס לנזקי טבע. יש מדינות בהן חברות הביטוח לא מכסות נזקי שיטפונות, במצבים אלה לא נוכל להעניק את הכיסוי".

 

 

*המידע דלעיל הינו מידע כללי וחלקי ואינו כולל התייחסות מקיפה לכל ההיבטים הרלוונטיים והנושאים הנוגעים לעניין. מדובר במידע שמטרתו לתת מושג בסיסי בלבד אודות העניין המתואר. אין במידע כדי להוות או להחליף יעוץ ביטוחי ו/או פנסיוני ו/או אחר מכל מין וסוג שהוא והחברה אינה אחראית על כל נזק שיגרם למשתמש באתר או לצד שלישי כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על מידע זה.

יתרון ביתי, גם בחו''ל
לפתיחת רשימה לחץ אנטר יש להשתמש בחיצי המקלדת לשינוי הערך ש להקליד את שם היישוב ולעבור באמצעות חצי המקלדת בין היישובים המתאימים ברשימה ולבחור את היישוב באמצעות מקש ה-Enter